Vrije Universiteit Amsterdam

Beheren van architectuurkennis in wereldwijde softwareontwikkeling


* Startdatum: 13-12-2011


* Tijd: 11.45


* Locatie: Aula


* Titel: Architectural Knowledge Management in Global Software Development


* Spreker: V. Clerc


* Promotor: prof.dr. J.C. van Vliet


* Onderdeel: Faculteit der Exacte Wetenschappen


* Wetenschapsgebied: Exacte wetenschappen


* Evenementtype: Promotie

IT-architecten moeten bewust nadenken over de keuzes die zij maken bij het ontwerpen van informatiesystemen. Bij toekomstige aanpassingen aan deze systemen is deze kennis van groot belang om automatiseringsfiasco's te voorkomen. Daadwerkelijk vastleggen van deze architectuurkennis (codificatie) is belangrijk en procesmatige technieken zijn noodzakelijk om architectuurkennis als brugfunctie tussen de verschillende ontwikkelsites in te zetten. Dit blijkt uit het promotieonderzoek van Viktor Clerc. Zijn bijdrage is een gevalideerde verzameling technieken om het beheren van architectuurkennis en inzichten over de daadwerkelijke of aanbevolen toepassing ervan.

Architectuurkennis maakt de genomen keuzes over onder andere beveiliging en performance van de systemen expliciet; dit is belangrijk wanneer er later problemen moeten worden opgelost of aanpassingen noodzakelijk zijn. Daarbij komt nog dat veel informatiesystemen tegenwoordig worden ontwikkeld en gebruik maken van de beschikbaarheid en kennis van IT-professionals in bijvoorbeeld India of Roemenië. Dit werpt de vraag op hoe de architectuurkennis effectief gedeeld en beheerd kan worden tussen de verschillende ontwikkelsites.

Tijdens zijn onderzoek binnen het GRIFFIN-project identificeerde Clerc verschillende technieken om architectuurkennis als brugfunctie tussen de verschillende ontwikkelsites in te zetten. Hij voerde diverse deelonderzoeken bij industriële partners uit die op meerdere sites aan softwareontwikkeling doen en definieerde en valideerde deze technieken. Naast dat hij ontdekte dat daadwerkelijk vastleggen van de architectuurkennis belangrijk is, bleek tevens dat ook procesmatige technieken noodzakelijk zijn. Voorbeelden van deze procesmatige technieken zijn frequente interactie, laagdrempelige benadering van de IT-professionals en gezamenlijke (cross-site) projectstartbijeenkomsten waarin architectuurbeslissingen worden toegelicht.

Verder ontdekte Clerc dat organisaties voordelen genieten wanneer zij een zekere mate van balans tussen sites binnen een softwareontwikkelorganisatie nastreven; wanneer beslissingen over de opzet van informatiesystemen breed worden genomen vergemakkelijkt dit de verdere realisatie van die informatiesystemen.

Meer informatie over het proefschrift in VU-DARE
© Copyright Vrije Universiteit Amsterdam