Cloud computing helpt overheidsorganisaties fors te besparen
Nieuwe toepassingen op het gebied van automatisering bieden de publieke sector aantrekkelijke voordelen
Haarlem, 24 februari 2010 - Alle 1600 overheidsorganisaties in ons land zijn in de ban van de 35 miljard euro die de regering wil bezuinigen. Met gemeenteraadsverkiezingen, en nu ook landelijke verkiezingen voor de deur, debatteren politieke partijen over verhoging van lokale belastingen of het snijden in het budget voor cultuur. Maar politici en openbaar bestuurders doen er goed aan tevens de informatie- en telecommunicatietechnologie op de korrel te nemen, zowel voor wat betreft de interne back-office als de extern-gerichte elektronische overheidsdiensten. Dat vindt de stichting EuroCloud Nederland, een nieuw kenniscentrum in de ICT-sector, dat onderdeel uitmaakt van de pan-Europese EuroCloud organisatie.
Eind vorig jaar was er groot nieuws in de Verenigde Staten. De centrale overheid zette namelijk een forse stap in de richting van het verplicht stellen van de toepassing van Cloud Computing als het preferente model voor de geautomatiseerde gegevensverwerking van de eigen diensten. Federale overheidsorganisaties moeten namelijk gaan uitleggen waarom ze niet overstappen op web-based applicaties en gehoste infrastructuren. Deze 'explain policy´ gaat dit najaar in. Rijksdiensten, die hieraan geen gevolg geven, worden vrijwel zeker gekort op hun ICT-budget en dat kan oplopen tot 100 procent.
"Er zijn enorme besparingen te realiseren. Niet alleen op de aanschaf en onderhoud van ICT-voorzieningen zoals hardware en software, maar ook doordat er een aanzienlijke efficiëntie kan worden behaald door nieuwe toepassingen binnen de ICT te introduceren. Cloud Computing en Software-as-a-Service (SaaS) maken dit mogelijk. EuroCloud Nederland gaat graag de dialoog aan met de overheid om hierin te adviseren." Dat zegt Alexandra Schless, voorzitter van EuroCloud Nederland. EuroCloud is de Europese community van organisaties met belangen in of belangstelling voor Cloud Computing en SaaS. "Cloud Computing verplicht stellen gaat binnen de Nederlandse verhoudingen misschien wat ver, maar overheden zijn het aan de burger verplicht heel goed te kijken naar de voor- en nadelen. Zeker met het oog op de noodzakelijke bezuinigingen."
Web-based ICT
Cloud computing betreft een automatiseringsmodel, waarbij de technologie niet langer als product maar als dienst, op afstand over vaste en draadloze netwerken, via Internet wordt aangeboden. Hotmail en zoekmachines zoals Altavista en Google behoren tot de oudste voorbeelden. De informatieverwerking wordt gedaan in datacenters, die vaak aan elkaar gekoppeld zijn. ICT - in de zin van rekenkracht - krijgt daarmee het karakter van een nutsvoorziening, te vergelijken met stroom uit het stopcontact. Noem het 'vloeibare' technologie. In het bedrijfsleven stomen onder meer financiële applicaties en andere bedrijfstoepassingen in hoog tempo op als dienst. Daarmee kan ook de overheid voordelen behalen.
Het Witte Huis nam medio vorig jaar het voortouw en ontwikkelde beleid voor de federale agentschappen, die nu ICT als diensten van de General Service Administration afnemen. De GSA is wellicht het beste te omschrijven als een centraal inkoopbureau. Volgens de eerste cijfers uit Washington, DC worden er aanzienlijke en aantrekkelijke voordelen bereikt, zowel voor wat betreft de snelheid van upgraden van software (letterlijk in een dag) als de omvang van besparingen (1,7 miljard dollar).
Dat is in zoverre slechts het begin, want het Office of Management and Budget Management, verantwoordelijk voor het nieuwe beleid, wil grotere bezuinigingen doorvoeren. De Amerikaanse pendant van onze Rekenkamer beschouwt Cloud Computing als het middel om de 60 miljard dollar, die de federale overheid jaarlijks aan ICT besteedt, structureel terug te dringen. Er gaan zelfs stemmen op die zeggen dat een besparing van 50 procent reëel is.
Het nieuwe werken
Kiezen voor web-based toepassingssoftware en gehoste infrastructuren betekent delen van digitale hulpmiddelen en voortdurend gebruik maken van de nieuwste technologie, tegen lagere kosten. Maar de voordelen reiken nadrukkelijk verder. Cloud computing faciliteert tijd- en plaatsonafhankelijk werken in optima forma. Wie slim is en doelmatig wil werken zet dus het nieuwe werken in als een bewuste, horizontale bedrijfsstrategie, op grond waarvan de arbeidsproductiviteit stijgt, bedrijfskosten verlagen en de wendbaarheid van de organisatie toeneemt. Ook het nationale Innovatieplatform signaleerde vorig jaar de voordelen die 'smart organisations' kunnen behalen, in het bijzonder wanneer technologische innovaties worden gekoppeld aan het vernieuwen van bedrijfsprocessen.
Het nieuwe werken zorgt bovendien voor een betere balans tussen werk en privé van werknemers en stimuleert persoonlijke ontwikkeling. Daarnaast wegen de milieuaspecten mee, ook in het kader van maatschappelijk verantwoord ondernemen, dat de overheid tegenwoordig haar toeleveranciers voorschrijft. Dankzij de beschikbaarheid van breedband-Internet en het model van Cloud Computing kunnen overheidsorganisaties eindelijk flink vooruit. Werk wordt - voor kenniswerkers - iets wat je doet, niet waar je perse naar toegaat.
Dat ook nieuwe manieren van werken kostenbesparingen kunnen realiseren, blijkt uit de praktijk. Zo becijferde een Nederlandse vestiging van een Amerikaans hightechbedrijf twee jaar geleden dat de gemiddelde kantoorwerkplek in ons land 8.100 euro per jaar kost, tegenover 2.800 euro per jaar voor een werkplek in het kantoor van dit bedrijf. Voor de huisvestingskosten van een medewerker (de thuiswerkplek) betaalt het Amerikaanse bedrijf 1.400 euro per jaar. In concreto levert invoering van flexibele, op activiteiten gebaseerde werkplekken op de zaak (met aanzienlijk minder werkplekken dan werknemers), samen met deeltijd telethuiswerk, de arbeidsorganisatie dus een directe besparing op van 3.900 euro jaar per medewerker.
Over EuroCloud
EuroCloud is het Europese netwerk van lokale SaaS- en Cloud Computing communities in 16 landen, bestaande uit gebruikersorganisaties, leveranciers, onderzoekers en industrie-experts.
Via de verschillende leden zal EuroCloud Cloud Computing in Europa promoten en fungeert het als een belangrijk uitwisselingsplatform voor de verschillende continenten.
Kijk voor meer informatie:
Informatie over EuroCloud Nederland vindt u op
Volg EuroCloud op Twitter: