Gemeente Zoetermeer

Landelijke Archievendag: `Oorlog en Vrede in Zoetermeer'

piekeniersaanval
De sergeant schreeuwt zijn mannen toe bij de piekexercities. `LINKS OM!' Een pas uit de maat wordt genadeloos afgestraft: zonder eten naar bed. Discipline, daar draait het om bij de piekeniers uit de 15e eeuw. Wilt u de piekeniers - huursoldaten die vaak in grote formaties moesten opereren op het slagveld - en de andere leden van de graven van Holland zelf ontmoeten, of bent u geïnteresseerd in de geschiedenis van Zoetermeer? Stap dan tijdens de Landelijke Archievendag op zaterdag 17 oktober de centrale hal van het Stadhuis binnen.

Stap in het verleden
Tussen 10.00 en 16.00 uur demonstreren de graven van Holland verschillende oude beroepen in en om het Stadhuis. Stap in het verleden en ontmoet een maliënmaker, een pijlenmaker, een leerbewerker of een kleermaker. Buiten het Stadhuis komt u de piekeniers tegen, gewapend met hun wapen de piek. Verder is ook dit jaar de genealogische werkgroep van het Historisch Genootschap Oud Soetermeer aanwezig. De genealogische werkgroep helpt u graag op weg, bij het napluizen van uw stamboom.

Een dorp in oorlog
`In de winter van 1944/45 trokken dagelijks honderden voedselzoekers door de Dorpsstraat. De bevrijding op 5 mei eindigde in...' Dit is een gedeelte uit de lezing die drs. Ton Vermeulen (Historisch Bureau Het Fluitschip) geeft om 11.30 en 14.00 uur over Zoetermeer tijdens de Tweede Wereldoorlog.
Voor jong en oud komt de verhalenvertelster Noord Marskramer vanaf 13.00 uur, prachtige verhalen vertellen.

Archiefstukken inzien
Laat u om 11.00, 13.00 of 15.00 uur rondleiden door het gemeentearchief. Bekijk de meterslange rijen archiefdozen met bijzondere verhalen, van zowel gewone mensen als grote gebeurtenissen zoals de Tachtigjarige oorlog.
Ook wordt er een archiefstuk tentoongesteld over het verbod op allerlei buitenspelen zoals lootschieten bij de kerk op zondag. Het verbod was gericht op de bevordering van de zondagsrust. Verder worden er stukken getoond vanaf de achttiende eeuw.
De Landelijke Archievendag staat die dit jaar in het teken van `Oorlog en vrede'.

aanval van piekeniers

["Vive Le Duc! Vive Bourgondie! et vive Notre Dame! Dijon! Dijon! DIJON!!!"]