Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut

Nieuws
Bill wordt zware hurricane
18 augustus 2009 - De eerste hurricane van het Atlantisch stormseizoen groeit waarschijnlijk uit tot een zware tropische orkaan van klasse 3. De gemiddelde windsnelheden liggen dan tussen 178 en 210 km/uur. Bill vormt echter voorlopig geen bedreiging voor land: het oog van de orkaan blijft volgens de berekeningen boven zee. Hurricane Bill blijft boven zee (zie voor actuele kaartjes onder Externe links)
Hurricane Bill blijft boven zee (zie voor actuele kaartjes onder Externe links)
Ana is maandag zo'n 100 kilometer ten zuiden van Sint Eustatius, de zuidelijkste van de drie Bovenwindse Eilanden langsgetrokken. Op de Antillen veroorzaakte Ana regen en wind. Opmerkelijk is ook het plotselinge ontstaan van Claudette afgelopen zondag uit een buiencluster boven de Golf van Mexico. Claudette trekt inmiddels als tropische depressie met veel regen over Alabama en Mississippi maar neemt boven land verder in kracht af.

Het hurricane-seizoen, dat officieel op 1 juni is begonnen is met Ana erg laat op gang gekomen. De komst van een nieuwe El Niño draagt ertoe bij dat er dit jaar in het Caribisch gebied minder tropische orkanen en stormen zullen ontstaan dan gebruikelijk was de afgelopen 13 jaar. De verdere vooruitzichten voor het Atlantische orkaanseizoen zijn dan ook gunstig: El Niño is verschenen, en de zeewatertemperatuur in het gebied waar ze ontstaan en groeien ligt wat lager dan normaal. Beide effecten onderdrukken het aantal orkanen (Zie ook Nieuws- El Niño keert terug).

Actuele informatie en achtergrond
Onder Externe links vindt u actuele informatie over hurricanes in het Caribisch gebied. In onze rubriek Nader Verklaard is meer te vinden over tropische stormen en hurricanes en de voorspellingen.

Eerste uitgave: 16-08-09