Kwartaalcijfers NHG: 3 van de 4 kopers kiest veilige hypotheek

09/04/2009 07:00

Stichting Waarborgfonds Eigen Woningen

Kwartaalcijfers NHG:

3 van de 4 kopers kiest veilige hypotheek

In het eerste kwartaal van 2009 hebben in totaal 12.828 huishoudens de aankoop van hun woning gefinancierd met Nationale Hypotheek Garantie (NHG). Dit is slechts 8% minder dan in het eerste kwartaal van 2008 (13.961), terwijl het totale aantal verkopen in dezelfde periode met ongeveer 35% is afgenomen.

"Deze cijfers bevestigen de marktstabiliserende betekenis van de Nationale Hypotheek Garantie. Op dit moment kiest ongeveer 3 van de 4 kopers van een woning voor een lening met NHG", stelt Karel Schiffer, algemeen directeur Stichting Waarborgfonds Eigen Woningen (WEW). "Een veilige lening met NHG helpt consumenten om in deze onzekere tijden toch een woning te kopen. Hierdoor blijft de markt in beweging en wordt een verdere terugval in het aantal verkopen van woningen voorkomen en de daling van de woningprijzen beperkt."

Minder verliesdeclaraties

In het eerste kwartaal van 2009 heeft het WEW in totaal 167 verliesdeclaraties ontvangen in verband met de gedwongen verkoop van woningen. Ten opzichte van het eerste kwartaal van 2008 (254) is dit een spectaculaire daling van 35%.

Dit is met name het gevolg van het in 2007 geïntroduceerde beleid gericht op het beperken van oneigenlijke verliezen als gevolg van hypotheekfraude.

"De inspanningen van de afgelopen jaren, door alle bij de koopwoning- en hypotheekmarkt betrokken partijen, gericht op het beperken van hypotheekfraude lijken in het begin van 2009 haar vruchten af te werpen", aldus Karel Schiffer. "Het beleid hieromtrent zal verder worden geïntensiveerd. Initiatieven van marktpartijen gericht op de optimalisering van de kwaliteit van taxaties en de modernisering van de veilingpraktijk, worden door het WEW met kracht ondersteund."

Meer betalingsachterstanden

Tegenover deze positieve ontwikkelingen met betrekking tot NHG staat echter dat het aantal huishoudens met betalingsachterstanden in het eerste kwartaal van 2009 is toegenomen met ongeveer 25% ten opzichte van het eerste kwartaal van 2008.

Karel Schiffer: "De toename van het aantal betalingsachterstanden is een punt van grote zorg. Daarom wordt in samenwerking met het ministerie van VROM en de VNG met voorrang gewerkt aan de totstandkoming van een Woonlastenfaciliteit. Deze faciliteit biedt eigenaar-bewoners de mogelijkheid van een 'betaalpauze' ter overbrugging van betalingsproblemen als gevolg van onder meer werkloosheid. Hiermee wordt beoogd een gedwongen verkoop zo veel mogelijk te voorkomen."

NHG

De Stichting Waarborgfonds Eigen Woningen heeft tot doel het creëren van een duurzaam gunstig klimaat voor de financiering van het eigen woningbezit in Nederland. Het WEW verstrekt daartoe de Nationale Hypotheek Garantie (NHG). NHG is een garantie op hypothecaire leningen voor de aankoop en verbetering van een eigen woning. Indien de woning onverhoopt moet worden verkocht en de opbrengst is lager dan de hypotheekschuld, betaalt het WEW de restschuld aan de geldgever. De consument heeft ook het voordeel van een lagere rente. Dit voordeel kan oplopen tot 0,6%.





http://www.nhg.nl