Provincie Overijssel

Koppelboot trekt publiek naar het kanaal

koppelboot04.jpg (1538 Kb)
"Piet Piraat, Piet Piraat, schip ahoy" klonk op de zonnige vrijdag langs het Overijssels Kanaal. Massaal zijn Vroomshopers, Beerzervelders en Hardenbergers naar deze plek gegaan om de proefvaart van de koppelboot mee te maken.

Op 3 april vond de eerste van een drietal proefvaarten plaats op de vaarweg Almelo-Coevorden. Hiermee wordt gekeken of het mogelijk is om met een koppelverband - oftewel twee aan elkaar gekoppelde schepen - van 100 meter lengte en 6,6 meter breedte door het kanaal te varen. De provincies Overijssel en Drenthe hebben aan transporteur Nijhof-Wassink BV op zijn verzoek toestemming verleend voor deze proefvaarten. Zo wordt het goederenvervoer over water gestimuleerd.

Windkracht vijf
Het zomerse en windstille weer was erg aangenaam, maar niet realistisch voor deze proefvaart. Bij sommige bruggen en sluizen was het erg krap. Daardoor is nu nog niet bekend wat er gebeurt bij windkracht vijf of meer.

Bruggen en sluizen
Tijdens de vaart wordt gekeken wat de effecten zijn voor het andere scheepvaartverkeer. Ook wordt erop gelet of en zo ja, welke aanpassingen nodig zijn aan de infrastructuur (sluizen en bruggen) en het koppelverband zelf. Ook de wachttijden van het wegverkeer bij bruggen en sluizen worden tijdens de monitoring meegenomen.

Live-uitzending
Job Klaasen en Drentse gedeputeerde Rob Bats waren zeer te spreken over de voorbereiding en uitvoering van de proefvaart. De inspectie scheepvaart van de provincie Overijssel - Bouke Schaafsma en zijn mensen - hielden tijdens de vaart alles nauwlettend in de gaten. De mediabelangstelling was groot. Maar liefst 12 journalisten gingen aan boord en de eerste live-uitzending van Radio 1 Journaal was al om kwart voor zeven in de ochtend.

Film
Deze week vinden nog een paar proefvaarten plaats waarbij ook wordt gekeken wat het effect is bij tegemoet komend vaarverkeer. In juni is evaluatie gereed. Hier ziet u de film die tijdens de vaart is gemaakt.

koppelboot01.jpg (1812 Kb)
koppelboot.jpg (1003 Kb) koppelboot02.jpg (1486 Kb)