NUV-voorzitter Hermans: flexibele arbeidsvoorwaarden van groot belang
09/12/2008 16:34
Nederlands Uitgeversverbond
Uitgevers blijven optimistisch onder moeilijke omstandigheden
Ondanks de slechte economische situatie ziet een meerderheid van de uitgevers de toekomst positief in. Ruim zestig procent van de uitgevers verwacht een hogere omzet uit elektronische producten. Uitgevers zien een gematigde loonkostenontwikkeling en flexibiliteit in arbeidsvoorwaarden als voorwaarden voor continuïteit. Dit bleek tijdens de openbare jaarvergadering van het Nederlands Uitgeversverbond (NUV) op 8 december 2008.
Tijdens de bijeenkomst werden de resultaten gepresenteerd van een onderzoek dat Intomart/GfK in opdracht van het NUV uitvoerde onder de leden van het NUV. De antwoorden van de uitgevers op de verschillende uitgeefmarkten lopen sterk uiteen: dagbladen- en publiekstijdschriftenuitgevers zien de toekomst aanzienlijk somberder in dan uitgevers van algemene boeken, educatieve uitgevers en uitgevers voor vak en wetenschap.
Dagbladuitgevers zijn negatief gestemd over de omzetontwikkeling; een ruime meerderheid verwacht in 2009 een lagere omzet dan in 2008. Geen enkele dagbladuitgever verwacht een omzetstijging. Van de publiekstijdschriftenuitgevers verwacht slechts 18 procent een omzetstijging. Educatieve uitgevers zijn het meest optimistisch over de omzetontwikkeling. Opvallend is dat een ruime meerderheid (61 procent) van de uitgevers een hogere omzet uit elektronische producten verwacht. Dit geldt in het bijzonder voor uitgevers van publiekstijdschriften (91 procent), educatieve uitgaven (84 procent) en dagbladen (78 procent).
Teruglopende advertentie-inkomsten worden als de grootste bedreiging van de uitgeverij gezien. Vooral de ondervraagde dagblad- en publiekstijdschriftenuitgevers (89 procent, respectievelijk 64 procent) verwachten een daling van de advertentieomzet. NUV-voorzitter Loek Hermans wees er tijdens de vergadering op dat de voorgenomen uitbreiding van de taken van de Publieke Omroep met internet, ook op de advertentiemarkt, tot verdere concurrentievervalsing zal leiden. Met name dagbladuitgevers zijn hier fel tegen gekant.
Van de ondervraagden denkt 81 procent in 2009 gelijkblijvende of lagere (bruto)marges te realiseren. Ruim de helft van de uitgeverijen treft extra kostenbesparende maatregelen. Dit geldt vooral voor dagblad- en publiekstijdschriftenuitgevers. Efficiënter inkopen en personeelsreducties zijn de meest genoemde maatregelen. Drie op de tien bedrijven kennen een vacaturestop.
Een derde van de ondervraagden voorspelt dat er titels zullen verdwijnen. Van de dagbladen- en publiekstijdschriftenuitgevers heeft zelfs een ruime meerderheid die verwachting.
Uitgevers verwachten onder invloed van de slechte economische omstandigheden een constructieve opstelling van de bonden. Een ruime meerderheid (ruim 70 procent) verwacht dat loonmatiging voor de bonden nu acceptabeler zal zijn dan voorheen. Loek Hermans riep de bonden op met gematigde looneisen te komen. "We moeten naar arbeidsvoorwaarden die beter aansluiten bij de situatie in individuele uitgeverijen."
http://www.nuv.nl/SiteCollectionDocuments/20277-%20Presentatie%20NUV%20kredietcr
http://www.nuv.nl