Ingezonden persbericht
44 EUROPESE FILMS GESELECTEERD VOOR DE EUROPEAN FILM AWARDS 2008
Nederland vertegenwoordigd door DUSKA van Jos Stelling
Uitreiking tijdens de 21ste European Film Awards Ceremony
zaterdagavond 6 december in Kopenhagen, Denemarken
www.europeanfilmacademy.org
De European Film Academy en EFA Productions gGmbH kondigen bij deze de vierënveertig films aan die geselecteerd zijn voor een nominatie voor de European Film Awards 2008. De films komen uit 27 landen, waarmee de grote verscheidenheid geïllustreerd wordt van de Europese cinema.
Nederland wordt in deze lijst vertegenwoordigd door de film DUSKA van Jos Stelling.
Ook dit jaar is op de leden van de European Film Academy een beroep gedaan een nóg actievere rol te spelen bij het samenstellen van de lijst. In de 20 landen met de meeste EFA leden hebben de leden één film uit eigen land direct voor de selectie mogen uitkiezen. Deze films zijn voorzien van een *. De overige films zijn geselecteerd door een speciale commissie bestaande uit EFA Board members en de filmprofessionals Gunnar Bergdahl (Zweden), Stefan Kitanov (Bulgarije) en Derek Malcolm (UK).
Uit deze selectie zullen de 1800 leden van de European Film Academy in de komende weken de nominaties voor de verschillende categorieën kiezen.
Op 8 november worden de nominaties in de verschillende categorieën bekendgemaakt tijdens het Filmfestival van Sevilla in Spanje.
De 21ste European Film Awards met de bekendmaking van de winnaars vindt dit jaar plaats op zaterdagavond 6 december in Kopenhagen, Denemarken.
European Film Awards 2008 - The Selection
In alfabetische volgorde
3 DIAS (Before the Fall), Spain
directed by Francisco Javier Gutierrez
written by Juan Velarde & F. Javier Gutierrez
produced by Maestranza Films, Green Moon Prod., Pentagrama
12, Russia
directed by Nikita Mikhalkov
written by Nikita Mikhalkov & Alexander Novototsky-Vlasov & Vladimir Moiseenko
produced by Three T Productions
AANRIJDING IN MOSCOU (Moscow, Belgium), Belgium*
directed by Christophe van Rompaey
written by Jean-Claude van Rijckeghem & Pat van Beirs
produced by A Private View
ATONEMENT, UK
directed by Joe Wright
written by Christopher Hampton
produced by Universal Pictures, Working Title, Studio Canal, Relativity Media
BATTLE FOR HADITHA, UK*
directed by Nick Broomfield
written by Nick Broomfield & Marc Hoeferlin & Anna Telford
produced by Lafayette Films, Film 4
BIENVENUE CHEZ LES CH'TIS (Welcome to the Sticks), France
directed by Dany Boon
written by Dany Boon & Franck Manier & Alexandre Charlot
produced by Hirsch, Pathé, TF1 Films Production, Les Productions du Ch'Timi, C.R.R.A.V Nord Pas De Calais
BOOGIE, Romania
directed by Radu Muntean
written by Radu Muntean & Alexandru Baciu & RÄzvan RÄdulescu
produced by Multi Media Est, Antena 1
CAOTICA ANA, Spain
written and directed by Julio Medem
produced by Sociedad General de Cine S.A., Alicia Produce, S.L., Volcano Internationals Productions S.L.
UN CONTE DE NOËL (A Christmas Tale), France
directed by Arnaud Desplechin
written by Arnaud Desplechin & Emmanuel Bourdieu
produced by Why Not Productions, France 2 Cinéma, Wild Bunch, BAC Films
CZTERY NOCE Z ANNA (Four Nights With Anna), Poland
directed by Jerzy Skolimowski
written by Ewa Piaskowska & Jerzy Skolimowski
produced by Skopia Film, Alfama Films, Telewizja Polska
DELTA, Hungary*
directed by Kornél Mundruczó
written by Yvette Bíró & Kornél Mundruczó
produced by Proton Cinema, Essential Filmproduktion, Filmpartners
DIORTHOSI (Correction), Greece*
directed by Thanos Anastopoulos
written by Thanos Anastopoulos & Vassilis Raisis
produced by Fantasia LTD, Thanos Anastopoulos, Nova, Greek Film Centre
IL DIVO, Italy
written and directed by Paolo Sorrentino
produced by Indigofilm, Lucky Red, Parco Film, Babe Films, StudioCanal, Arte France Cinéma
DUSKA, the Netherlands*
directed by Jos Stelling
written by Jos Stelling & Hans Heessen
produced by Eyeworks Egmond, NPS Television, Jos Stelling Films, TVIndie Film Production, Molodist Film Festival
EDEN, Ireland*
directed by Declan Recks
written by Eugene O'Brien
produced by Samson Films
ENTRE LES MURS (The Class), France
directed by Laurent Cantet
written by Laurent Cantet & François Begaudeau & Robin Campillo after the novel of François Begaudeau
produced by Haut et Court, France 2 Cinéma
FLAMMEN & CITRONEN (Flame & Citron), Denmark*
directed by Ole Christian Madsen
written by Lars K. Andersen
produced by Nimbus Film, Wüste Filmproduktion, Wüste Film Ost, Studio Babelsberg, OC Film, Sirena Film, Duckling, Mainstream, Kameraudlejningen, 4 ½
GIORNI E NUVOLE (Days and Clouds), Italy/Switzerland
directed by Silvio Soldini
written by Doriana Leondeff & Francesco Piccolo & Federica Pontremoli & Silvio Soldini
produced by Lumière & Co., Amka Films Productions, RTSI - televisione svizzera, Eurimages
GOMORRA (Gomorrah), Italy*
directed by Matteo Garrone
written by Maurizio Braucci & Ugo Chiti & Gianni di Gregorio & Matteo Garrone & Massimo Gaudioso & Roberto Saviano
produced by Fandango, RAI Cinema
LA GRAINE ET LE MULET (The Secret of the Grain / Couscous), France*
written and directed by Abdellatif Kechiche
produced by Hirsch / Pathé Renn Production, France 2 Cinéma
HAPPY-GO-LUCKY, UK
written and directed by Mike Leigh
produced by Thin Man Films Ltd., Summit Entertainement, Ingenious Film Partners, Film4, UK Film Council
HOME, Switzerland*
directed by Ursula Meier
written by Ursula Meier & Antoine Jaccoud & Rapaëlle Valbrunne
produced by Box Productions sarl, Renens VD, Archipel 35, Need Productions, TSR, SRG SSR idée Suisse, France 3, RTBF
HUNGER, UK
directed by Steve McQueen
written by Enda Walsh & Steve McQueen
produced by Blast! Films Production, Channel 4/Film 4, Northern Ireland Screen, The Broadcasting Commission of Ireland, The Wales Creative IP Fund
JAS SUM OD TITOV VELES (I am from Titov Veles), FYR Macedonia
written and directed by Teona Strugar Mitevska
produced by Sisters and Brother Mitevska Production, Entre Chien et Loup, Vertigo Film, Silkroad Production
KÆRLIGHED PÅ FILM (Just Another Love Story), Denmark
written and directed by Ole Bornedal
produced by Thura Film A/S
KARAMAZOVI (The Karamazovs), Czech Republic*/Poland
written and directed by Petr Zelenka
produced by Prvni Verejnopravni, Warsaw Pact, Ceska Televize
KATYN, Poland*
directed by Andrzej Wajda
written by Andrzej Wajda & Wladyslaw Pasikowski & Przemyslaw Nowakowski
produced by Akson Studio, TVP S.A. - Film Agency, Telekomunikacja Polska
KIRSCHBLÜTEN - HANAMI (Cherry Blossoms - Hanami), Germany*
written and directed by Doris Dörrie
produced by Olga Film GmbH, Bayerischer Rundfunk, ARD/Degeto, Arte
LEMON TREE / ×¢×¥ ×oe×(TM)××*×Y, Israel/Germany/France
directed by Eran Riklis
written by Suha Arraf & Eran Riklis
produced by Eran Riklis Productions Ltd., Heimatfilm GmbH & Co. KG, Mact Productions, Riva Filmproduktion GmbH
LOVE AND OTHER CRIMES, Germany/Serbia
written and directed by Stefan Arsenijevic
produced by Coin Film GmbH, Art & Popcorn, Studio Arkadena
MONGOL, Russia*/Germany/Kazakhstan
directed by Sergei Bodrov
written by Sergei Bodrov & Arif Aliyev
produced by CTB Film Company, Andreevskiy Flag Film Company, X Filme Creative Pool, Kinofabrika GmbH, Eurasia Film Production
MORAM SPAVAT' ANDJELE (I Have to Sleep My Angel), Croatia/Bosnia & Herzegovina
directed by Dejan Acimovic
written by Tatjana Acimovic
produced by DA Film, Croatian Television, Bosnia and Herzegovina Television, Croatia Film
MUSTA JÄÄ (Black Ice), Finland*
written and directed by Petri Kotwica
produced by Making Movies, Schmidt Katze Filmkollektiv
O'HORTEN, Norway*
written and directed by Bent Hamer
produced by Bulbul Film, Pandora Film, Memento Films, Scanbox
EL ORFANATO (The Orphanage), Spain*
directed by Juan Antonio Bayona
written by Sergio G. Sánchez
produced by Rodar y Rodar S.L., Telecinco Cinema
PING-PONGKINGEN (The King of Ping Pong), Sweden*
directed by Jens Jonsson
written by Jens Jonsson & Hans Gunnarsson
produced by Bob Film Sweden AB, Eurimages, Nordisk Film, MEDIA, Svenska Filminstitutet, Nordisk Film A/S, Filmpool Nord AB, SVT
REVANCHE, Austria*
written and directed by Götz Spielmann
produced by Prisma Film- und Fernsehproduktion GmbH, Spielmann Film
LE SILENCE DE LORNA (Lorna's Silence), Belgium
written and directed by Jean-Pierre & Luc Dardenne
produced by Les Films du Fleuve, Archipel 35, Lucky Red
TEKO JE BITI FIN (It's Hard to Be Nice), Bosnia & Herzegovina
written and directed by Srdjan Vuletic
produced by Refresh Production
ÜÇ MAYMUN (Three Monkeys), Turkey
directed by Nuri Bilge Ceylan
written by Ebru Ceylan & Ercan Kesal & Nuri Bilge Ceylan
produced by Zeynofilm, Pyramide Productions, Bimfilm
WALTZ WITH BASHIR, Israel*/France/Germany
written and directed by Ari Folman
produced by Bridgit Folman Film Gang, Les Films d'Ici, Razor Film Produktion, ARTE France, ITVS International
DIE WELLE (The Wave), Germany
directed by Dennis Gansel
written by Dennis Gansel & Peter Thorwarth
produced by Rat Pack Filmproduktion GmbH, Constantin Film Produktion, B.A. Produktion, Medienfonds GFP I KG
WOLKE 9 (Cloud 9), Germany
directed by Andreas Dresen
written by Andreas Dresen & Laila Stieler & Cooky Ziesche & Jörg Hauschild
produced by Rommel Film e.K., Rundfunk Berlin-Brandenburg, ARTE
Ð"Ð-Ð~ФТ / ZIFT, Bulgaria
directed by Yavor Gardev
written by Vladislav Todorov
produced by Miramar Film, Bulgarian National Film Centre, Bulgarian National Television
MEDIA PARTNERS: Belgium: De Morgen * Czech Republic: Cinema * Denmark: Politiken * Estonia: Nädal * France: STUDIO * Greece: Eleftherotypia * Hungary: VOX mozimagazin * Iceland: Frettabladid * Ireland: IFTN * Latvia: Diena * Luxembourg: Revue * Macedonia: Tea Moderna / Tin Shema * The Netherlands: Film Valley * Poland: www.stopklatka.pl *Romania: www.cinemagia.ro * Russia: www.film.ru * Slovenia: Vikend * Spain: Cinemania / RTVE/El séptimo vicio * Switzerland: www.film-demnaechst.ch * UK: www.guardian.co.uk *
THE 21st EUROPEAN FILM AWARDS: Copenhagen, 6 Dec 2008
The European Film Awards 2008 are presented by the European Film Academy e.V. and EFA Productions gGmbH in collaboration with EFA08 ApS and the Copenhagen Film Festivals with the support of the City of Copenhagen, the City of Frederiksberg, the Capital Region of Denmark, the Danish Ministry of Culture, the Danish Film Institute, Wonderful Copenhagen, the Nordic Film Fund and the Danish film industry.
PATRONS: DANISH FILM INSTITUTE * EGEDA * ERNST & YOUNG AG * EURIMAGES * FUNDAÇÃO CALOUSTE GULBENKIAN * MALTA FILM COMMISSION * MINISTRY OF EDUCATION AND CULTURE OF CYPRUS (CULTURAL SERVICES) * SOCIEDAD GENERAL DE AUTORES Y EDITORES (SGAE) * TELEWIZJA POLSKA S.A. (TVP) * UNITED INTERNATIONAL PICTURES
PARTNERS & SPONSORS: * FFA German Federal Film Board * MEDIA Programme of the EU * Medienboard Berlin-Brandenburg * German State Minister of Culture and the Media * Stiftung Deutsche Klassenlotterie Berlin * TNT * UIP *
Noot aan de redactie /