Woonbond


23-10-2008

Vogelaar: korting als bewoners niet meepraten over wijkaanpak

Gemeenten die hun bewoners niet laten meepraten over de wijkaanpak riskeren een korting op hun budget. Dat zei minister Ella Vogelaar van WWI (Wonen, Wijken en Integratie) op 21 oktober bij de presentatie van een onderzoek van de Universiteit van Tilburg in opdracht van het Landelijk Samenwerkingsverband Aandachtswijken (LSA) naar bewonersparticipatie in de 40 Vogelaarwijken.

Vooral de grote steden moeten bewoners meer betrekken bij de plannen de plannen om hun wijk te verbeteren. Uit het onderzoek blijkt dat met name Amsterdam tot nu toe in gebreke is gebleven. Minister Vogelaar vindt dat er hier en daar een tandje bij moet. 'Gemeenten moeten samen mét bewoners werken aan een betere wijk en niet beslissen vóór bewoners', zei ze in een reactie. 'We moeten daarbij nadenken over vernieuwende vormen van inspraak waardoor niet alleen mensen vanuit het traditionele vergadercircuit betrokken worden'.

Waar gemeenten tekort schoten was dit uit tijdgebrek, maar ook uit angst bewoners te vragen naar hun wensen of om geen valse verwachtingen te wekken, aldus de onderzoekers. In sommige andere gemeenten is de bewonersparticipatie er wel flink op vooruit gegaan. Het onderzoek naar hoe gemeenten bewoners hebben laten participeren in de krachtwijken, is in een overzichtelijke waaier weergegeven. Hierin is in één oogopslag te zien welke gemeenten voldoende scoren en welke onvoldoende. Het LSA wil deze kwaliteitskaart voor een langere periode gebruiken, het tweede onderzoek, naar de uitvoering van de wijkactieplannen, wordt in 2009 gehouden.
Op zaterdag 1 november houdt het LSA samen met onder meer de Woonbond een landelijke bewonersdag in de Jaarbeurs in Utrecht