Opening tentoonstelling LECTORI SALUTEM. Boek en Oudheid

21/04/2008 14:00

Allard Pierson Museum

LECTORI SALUTEM. BOEK EN OUDHEID

25 APRIL 2008 - 7 SEPTEMBER 2008

Letters, woorden en tekst gebruiken wij elke dag. Schrijven en lezen is zo gewoon, dat we er niet meer bij nadenken. Maar waarom schrijven we op papier van A4-formaat en gebruiken we bij voorkeur het lettertype Times Roman? En waarom lezen wij nog steeds de Ilias van Homerus en wordt dit oudste boek van Europa telkens opnieuw vertaald, bewerkt en verfilmd? Vanaf 25 april t/m 7 september 2008 vindt u in het Allard Pierson Museum de antwoorden op de tentoonstelling LECTORI SALUTEM. BOEK EN OUDHEID, die gaat over het voortleven van klassieke teksten en het ontstaan en de geschiedenis van het boek in en na de oudheid.

De opening vindt plaats op donderdag 24 april om 15.30 uur in De Kleine Komedie.

DE TENTOONSTELLING
De tentoonstelling LECTORI SALUTEM behandelt een aantal kernmomenten uit de geschiedenis van het boek. Originele archeologische objecten, de mooiste handschriften en boeken uit Nederlandse collecties, foto's en teksten tonen hoe het werk van klassieke auteurs de eeuwen heeft doorstaan. Elke zaal is op zo'n manier ingericht en aangekleed dat de bezoeker zich onmiddellijk realiseert in welke tijd hij de geëxposeerde voorwerpen moet plaatsen. Zo komt men onder meer in een typisch Romeinse bibliotheek, een kloosterbibliotheek en de zestiende-eeuwse Stadsbibliotheek van Amsterdam.

PUBLICATIE EN FILM
Uitgeverij Athenaeum - Polak & Van Gennep brengt een rijk geïllustreerde publicatie uit bij de tentoonstelling LECTORI SALUTEM. In Boek en oudheid, onder redactie van René van Beek, Geralda Jurriaans-Helle en Frits van der Meij, wordt de geschiedenis van het boek behandeld aan de hand van de voorwerpen die op de tentoonstelling te zien zullen zijn. Daarnaast is speciaal bij de tentoonstelling de documentaire 'Van Rollen tot Scrollen. De geschiedenis van het boek' geproduceerd. De bekende acteur Pierre Bokma voert u door de fascinerende wereld van de geschiedenis van het boek.'Van Rollen tot Scrollen' zal vanaf dinsdag 22 april ook te zien zijn op Cultura.nl (NPS); te ontvangen via digitale TV of www.cultura.nl

Als extra is er in het museum een gratis Museumkrant verkrijgbaar met informatie en weetjes over de geschiedenis van het boek.

EDUCATIE
Voor het onderwijs wordt een uitgebreid educatief programma ontwikkeld bij LECTORI SALUTEM, waarbij de nadruk ligt op het vak KCV. Een docentenvoorlichtingsbijeenkomst wordt gehouden op: Dinsdag 22 april om 15.30 uur in het museum.

WEEK VAN DE KLASSIEKEN
Van donderdag 24 april t/m zaterdag 3 mei, tegelijk met de openingsweek van de tentoonstelling, vindt de eerste editie plaats van de Week van de Klassieken. Tien dagen lang vraagt uitgeverij Athenaeum aandacht voor boeken uit en over de oudheid. Speciaal voor deze gelegenheid schrijft Fik Meijer het geschenkboekje Lessen in beschaving. Athene, Rome, Washington. Dit boekje belicht de wijze waarop in verleden en heden machthebbers hun beschavingsoffensieven hebben aangeprezen en vormgegeven. Lezers krijgen het cadeau in deelnemende boekhandels bij aankoop van een actietitel. Bezitters van het geschenkboekje kunnen in april en mei de tentoonstelling LECTORI SALUTEM gratis bezoeken.

In de Week van de Klassieken worden verschillende activiteiten georganiseerd, zoals een lezing van Fik Meijer: Lessen in beschaving (op 2 mei) en de eerste editie van de grote Ken-je-Klassiekenquiz. Op zaterdag 26 april kan iedereen zijn of haar kennis van de klassieken testen. Meer informatie over deze en andere activiteiten is te vinden op www.allardpiersonmuseum.nl of op www.weekvandeklassieken.nl.

LECTORI SALUTEM is onderdeel van de UNESCO-manifestatie Amsterdam Wereldboekenstad en valt samen met de start van de Week van de Klassieken.





http://www.allardpiersonmuseum.nl