Edukans Going Global maakt scholieren betrokken bij ontwikkelingswerk

10/04/2008 13:07

Unie NZV (Unie voor Christelijk Onderwijs)

Wetenschappelijk onderzoek naar effect van bewustwordingsprogramma Edukans Going Global maakt scholieren meer betrokken bij ontwikkelingssamenwerking

Niet alleen scholieren die zelf naar een ontwikkelingsland zijn gereisd interesseren zich voor internationale samenwerking. Ook klasgenoten die hun verhalen horen voelen zich meer betrokken dan jongeren die deze verhalen niet kennen. Dat is de conclusie van het onderzoek dat CIDIN, Centre for International Development Issues Nijmegen, in opdracht van Edukans heeft uitgevoerd. Edukans, dé ontwikkelingsorganisatie voor onderwijs, heeft het rapport donderdag 10 april 2008 gepresenteerd.

Jonge verslaggevers
Edukans organiseert al tien jaar het programma Going Global. Middelbare scholieren reizen als verslaggevers naar een ontwikkelingsland. Ze zien met eigen ogen wat onderwijs daar kan betekenen. Na de reis presenteren de jongeren op school hun ervaringen aan medescholieren. De gedachte hierachter is dat wanneer jongeren zelf het verhaal vertellen aan leeftijdgenoten, dit meer effect heeft dan wanneer professionals dezelfde informatie geven. Nu is wetenschappelijk aangetoond dat dit daadwerkelijk het geval is: hart, hoofd en handen van jongeren komen in beweging.

Going Global scoort op het VMBO
Een interessante uitkomst van het onderzoek is verder dat het effect van Going Global voor jongeren met een VMBO opleiding groter is dan voor jongeren met een VWO opleiding. VMBO leerlingen voelen zich over het algemeen weinig betrokken bij internationale samenwerking. Persoonlijke verhalen over het leven van leeftijdgenoten in ontwikkelingslanden vergroot hun betrokkenheid aanzienlijk. Edukans kiest er dan ook voor om met ingang van komend schooljaar extra in deze doelgroep te investeren.

Edukans gaat ook na dit tiende jaar door met het organiseren van Going Global. Er zijn plannen om het project aan te bieden als maatschappelijke stage. Op deze manier komt internationale samenwerking nog dichter bij de wereld van Nederlandse jongeren. Ontwikkelingssamenwerking hoeft geen 'ver van mijn bed show' te zijn.





http://www.edukans.nl/goingglobal