Gemeente Waalwijk Meer toezicht tijdens stapavonden

Proefproject cameratoezicht start april 2008

Waalwijk pakt vandalisme aan. Dat blijkt al uit het feit dat sinds het eerste weekeinde van 2008 het beveiligingsbedrijf Schalken aan het surveilleren is op vandalisme gevoelige routes. Dit gebeurt van 00.00 uur tot 05.00 uur op vrijdag- en zaterdagnacht. De beveiligers van Schalken surveilleren op bromscooters. Zij registreren verdachte voertuigen, spreken jongeren aan op hun gedrag en registreren vernielde objecten. De beveiligers hebben dezelfde bevoegdheid als iedere burger. De surveillanten dragen de bedrijfskleding van Schalken Beveiliging en hebben daarover hun eigen jas aan. In het wekelijkse overleg tussen gemeente, politie en beveiligingsbedrijf Schalken wordt informatie uitgewisseld over de surveillances en neemt de politie daar waar nodig activiteiten over. Maar daar blijft het niet bij. De gemeente herstelt of vervangt de vernielingen en beschadigingen met spoed.
Verder starten de gemeente Waalwijk en de politie Midden- en West Brabant vanaf april 2008 een proefproject Cameratoezicht op de plaatsen Raadhuisplein Sprang Capelle, het Halve Zolen Park en de Spoorwegbrug. Deze plaatsen zijn de zogenaamde hotspots voor vandalen. Het benodigde Programma van Eisen wordt hiervoor nog opgesteld. Hierin staat onder andere wanneer de cameras aanstaan, wanneer live meegekeken mag worden, welke opstelling de cameras hebben en hoeveel geld het proefproject gaat kosten. Na het proefproject kan bekeken worden of de inzet van cameras het juiste middel is tegen vandalisme. Voor de start van het project is april gekozen omdat uit cijfers is gebleken dat er dan waarschijnlijk meer vandalisme is. Verder zijn rond die maand de resultaten van het cameratoezicht in Aalburg beschikbaar, die een proef hield tijdens oud- en nieuw. Afhankelijk van de resultaten wordt bekeken of de keuze voor permanent cameratoezicht voor de hand ligt.

Hot spots in beeld
In de vastgestelde nota Vandalisme van eind vorig jaar zijn diverse actiepunten benoemd.
Deze zijn stuk voor stuk opgepakt. Zo zijn de Hot spots en/ of routes van vandalisme in kaart gebracht. Dit zijn Raadhuisplein e.o in Sprang-Capelle en in Waalwijk het Halve Zolenpark, de Spoorbrugweg, het Hoefsvengebied, het Wandelpark en het Halve zolenpad. Met de politie is gesproken over het meest optimaal inzetten van het korps. Er is vanuit de politie toegezegd dat zij ruime en flexibele inzet bij de aanpak van vandalisme gaan verlenen.

Één nummer voor vandalisme
Na overleg met politie, beveiligingsbedrijf Schalken en de coördinator veiligheid wordt afgezien van een meldpunt bij het beveiligingsbedrijf. Aangezien Schalken alleen in de nachtelijke uren meldingen oppakt, is de kans groot dat het aparte telefoonnummer ook overdag wordt gebruikt, terwijl dan de politie de contactpersoon is. Om deze onduidelijkheden te voorkomen kiezen de betrokken partijen ervoor om bij vandalisme het meldnummer van de politie te gebruiken (0900-8844). In het geval dat Schalken surveilleert geeft de politie de melding door aan hen.

Permanent toezicht afhankelijk van resultaten
Op permanent cameratoezicht is de wet Algemene bestuursrecht van toepassing. De gemeente moet aantonen dat het gebruik van cameras een noodzakelijk belang is voor de openbare orde. Het gebruik ervan geeft eigenlijk aan dat andere maatregelen niet werken. Uit een gesprek met de Officier van Justitie is gebleken dat hij naar aanleiding van een concreet uitgewerkte nota over dit onderwerp een uitspraak wil doen over de periode waarin de cameras gebruikt mogen worden en wanneer beelden live bekeken mogen worden. Voordat Waalwijk hiermee start, worden de resultaten van het proefproject bekeken. Afhankelijk hiervan bepaalt Waalwijk of ze voor permanent cameratoezicht gaat.

Anti-vandalisme gedicht
In het eerste kwartaal van 2008 wordt een anti-vandalisme-gedicht geplaatst in het Halve Zolen Park. Dat gebeurt bij de zitbanken tussen de Burgemeester Verwielstraat en de Bachlaan.

Publicatie datum 12-02-2008