Gemeente Oirschot

Geslaagde tweede gespreksavonden IDOP in Spoordonk en Oostelbeers

Voor de Integrale Dorpsontwikkelingsplannen (IDOP) zijn de afgelopen weken voor de tweede keer gespreksavonden georganiseerd. Die vonden plaats op 21 november in Spoordonk en 26 november in Oostelbeers. Net als op de eerste avond discussieerde men in groepen over knelpunten in het dorp en wensen van de inwoners. De nadruk lag nu op het verzinnen van oplossingen en activiteiten.

Spoordonk
De invulling van de multifunctionele accommodatie was een van de belangrijkste onderwerpen. Hierover bestonden verschillende ideeën. Het merendeel pleitte ervoor om zoveel mogelijk voorzieningen in hetzelfde gebouw te voegen (dus in ieder geval school, gymzaal en dorpshuis). Woningen voor starters staan ook in Spoordonk hoog op het verlanglijstje. Daarbij zou ook de mogelijkheid van woningsplitsing benut moeten worden.
Verder moet de Spoordonkseweg veiliger, niet alleen in het dorp zelf maar ook op gevaarlijke kruispunten buiten de kom. Op het gebied van voorzieningen kwamen er ideeën over een verswinkel, gerund door vrijwilligers of een `bel en breng' winkel.

Oostelbeers
Woningbouw voor starters en senioren is één van de belangrijkste aandachtspunten voor Oostelbeers. Daar kwamen ook onorthodoxe plannetjes voor. Zoals: kijk of je naast bestaande woningen kleine woningen kunt bouwen. Die kunnen eerst dienst doen als starterswoning voor de kinderen en later gebruikt worden voor mantelzorg voor de ouders.
Een ander heet hangijzer is de provinciale weg dwars door het dorp. Ook daar zijn ideeën voor geopperd: trek het oude plan voor een weg rond het dorp (de S15) weer uit de kast. En voor het ruimtegebrek van diverse verenigingen zag men een oplossing als verenigingen met elkaar op zouden trekken voor 1 accommodatie.

Het vervolg
Het begeleidende bureau, Bureau Kragten, gaat de knelpunten, wensen, ideeën en oplossingen uitwerken in een integrale visie op de toekomst van het dorp. Vervolgens komt er een programma van activiteiten en projecten die uitgevoerd kunnen worden. Daarbij wordt rekening gehouden met dingen zoals eigen werkzaamheid van de inwoners, projecten die al lopen bij de gemeente en of er bepaalde subsidies voor handen zijn. De visie en het uitvoeringsprogramma vormen samen het Integraal Dorpsontwikkelingsplan (IDOP).
Uiteindelijk zal de gemeenteraad het IDOP goed moeten keuren. We verwachten dat het concept-plan nog eind dit jaar gereed is. Vervolgens moet het door de politieke molen. Dit gebeurt, zoals het er nu naar uitziet, in het eerste kwartaal van 2008. Dan beginnen we met de uitvoering van de plannen.