Gemeente Heerlen
College kiest oplossingsrichtingen verbetering luchtkwaliteit Heerlen
Het college heeft ingestemd met de werkwijze om de problematiek van de luchtkwaliteit aan te pakken. Er wordt de komende tijd een aantal algemene maatregelen uitgewerkt waarmee een aantal problemen kunnen worden opgelost. En daarnaast wordt specifiek gekeken naar oplossingen voor een klein aantal specifieke probleemgebieden.
Uit de rapportage Luchtkwaliteit 2005 van gemeente Heerlen is gebleken dat de luchtkwaliteit in Heerlen op meerdere plekken niet voldoet aan de EU-normen die zijn vastgelegd in het Besluit Luchtkwaliteit 2005 (BLK 2005). Langs de belangrijkste ontsluitingswegen en de cityring zijn in de huidige situatie te hoge concentraties fijn stof en stikstofdioxide aanwezig. Hoewel de problemen door landelijke maatregelen vanzelf minder zullen worden, zullen ook in het prognosejaar 2010 volgens de berekeningen de concentraties te hoog zijn langs één of meer wegvakken van 21 wegen.
Maatregelen
In het luchtkwaliteitsplan zijn 28 mogelijke maatregelen opgesomd met een verschillend effect op luchtkwaliteit. Deze maatregelen zijn besproken door gemeentelijke deskundigen, burgers en milieuorganisaties. Er is een globale inschatting gemaakt van de haalbaarheid van de maatregelen, het effect en waar mogelijk de kosten. Een volgende stap is dat een aantal maatregelen verder uitgewerkt zal worden en er een keuze gemaakt moet worden welke aanvullende maatregelen we verder kunnen treffen. Dit moet volgend jaar leiden tot een concreet actieplan.
Keuzes
Besloten is dat enerzijds ingezet wordt op algemene, realistische en haalbare maatregelen, zoals milieuzonering, stimuleren fietsgebruik, etc. Met dit pakket is op basis van berekeningen met de verkeersmilieukaart een vermindering van 80 % te realiseren in de totale weglengte van wegvakken waarlangs overschrijdingen voorkomen.
Zelfs na toepassing van deze algemene maatregelen blijft een aantal hardnekkige knelpunten in 2010 bestaan. Daarom is anderzijds besloten om aanvullend maatregelen te onderzoeken voor hardnekkige knelpunten in de Looierstraat, Geerstraat en Akerstraat-Noord.
Het complete 'Luchtkwaliteitsplan' met alle 28 maatregelen wordt vanaf 7 november gedurende 4 weken voor geïnteresseerden ter inzage gelegd in het Gemeentelijk Informatiecentrum.
Gemeente Heerlen, 30 oktober 2007
Afdeling Communicatie, Richard Pisters
Algemeen persnummer: (045)5604070
Persnummer buiten kantooruren: 06 - 30731041
e-mail: persvoorlichting@heerlen.nl
-----------------------
---- --