Novib

Steeds hogere schulden Palestijnse gezinnen, door internationale boycot van Palestijnse Autoriteit

Nieuw onderzoek van de international organisatie Oxfam toont aan dat Palestijnse huishoudens meer dan 870 miljoen dollar aan schulden hebben. En dat meer dan de helft van alle huishoudens aangeven, dat hun schulden zijn toegenomen sinds de instelling van een hulpembargo tegen Palestina één jaar geleden.

In Gaza heeft één op de vijftien gezinnen meer dan 25.000 dollar aan schulden een enorm bedrag in een maatschappij waar bij voorbeeld een schoolhoofd slechts 9.000 dollar per jaar verdient. Oxfams onderzoek onder 2.500 huishoudens in Gaza en op de Westoever toont aan dat de gemiddelde gezinsschuld 1.750 dollar bedraagt, terwijl een derde van hen voor meer dan 2.500 dollar in het krijt staat.

De meeste huishoudens hebben schulden bij hun elektriciteitsbedrijf, kruidenier en waterleverancier. Meer dan 40% van de Palestijnse gezinnen heeft persoonlijke bezittingen moeten verkopen, zoals juwelen en meubels, om te overleven.
Op de Westoever zegt 53% van de gezinnen dat hun schulden het afgelopen jaar omhoog zijn gegaan; in Gaza is dat zelfs 68% van de gezinnen.

In april 2006 schortte het Kwartet de EU, VS, VN en Rusland de directe hulp aan de Palestijnse Autoriteit op, na de overwinning van Hammas in de parlementsverkiezingen. Israël was al gestopt met het overmaken van inkomsten uit belastingen en in- en uitvoertarieven die het int namens de Palestijnse Autoriteit.

Het inkomen van de Palestijnse Autoriteit is met twee derde gedaald, waardoor zij met slechts 500 miljoen dollar per jaar de Gaza en Westoever moet regeren, in tegenstelling tot de gebruikelijke 1,5 miljard dollar. Israël heeft tot nu toe 700 miljoen dollar aan inkomsten achtergehouden.

In plaats van directe hulp aan de Palestijnse Autoriteit heeft de EU het Temporary International Mechanism (TIM, Tijdelijke Internationale Mechanisme) ingesteld om uitkeringen in plaats van salarissen direct aan individuele Palestijnen te betalen, en omzeilt aldus de Palestijnse instanties. Meer dan een miljoen Palestijnen zijn afhankelijk van de salarissen van 161.000 Palestijnse overheidsmedewerkers. Hoewel de EU fondsen verschaft, heeft haar beleid van directe betalingen aan deze werknemers en hun gezinnen er toe geleid dat zij diep in de armoede raken. Betalingen zijn te laat of zijn opgeschort voor sommige werknemers in het politie- en veiligheidsapparaat.

De armste Palestijnen worden het hardst getroffen naarmate ziekenhuizen en scholen zonder geld komen te zitten. Ziekenhuizen raken door de medicijnen heen, en het beheer van basisvoorzieningen wordt minder vanwege snijden in de begroting. De Palestijnse Autoriteit beheert meer dan 1.600 scholen en 400 klinieken en ziekenhuizen.

Directeur Jeremy Hobbs van Oxfam International zegt: De internationale hulp moet op basis van behoeften gegeven worden, en niet als een politiek instrument gebruikt worden. De boycot van de Palestijnse Autoriteit heeft geleid tot verarming van gewone Palestijnen.

Het heeft geleid tot snijden in de gezondheidszorg en onderwijs, en de beëindiging van de financiering van de politie en het veiligheidsapparaat betekent dat de boycot ook tot toenemende onveiligheid en wetteloosheid heeft geleid.

Oxfam is tegen geweld tegen burgers en steunt Israëls recht op bestaan naast een levensvatbare en onafhankelijke Palestijnse staat. Maar de hulpboycot is geen effectieve manier om het beleid van Hamas te veranderen. Het heeft juist gewone Palestijnse gezinnen gestraft, van wie er velen er jaren over zullen doen om de gevolgen van de boycot te overwinnen.

De ministers van Buitenlandse Zaken van de EU zien elkaar op 18 juni in Brussel om de situatie in Palestina te bespreken. Hobbs roept hen op om de directe financiering van de Palestijnse Autoriteit te hervatten.

De EU heeft de Regering van Nationale Eenheid verwelkomd, zegt hij. Nu moet het de hulpbetalingen aan de Palestijnse Autoriteit hervatten en ervoor zorgen dat de afzonderlijke ministeries geld ontvangen. Dit is de enige manier om de veiligheid te herstellen en de Palestijnse instanties weer aan het werk te krijgen. Mocht de EU de hulp hervatten dan denkt Oxfam dat dit de druk op Israël zal opvoeren om de inkomsten uit belastingen en in- en uitvoertarieven af te dragen, die het heeft achtergehouden en terug moet geven.

Dit zijn de noodzakelijke stappen richting een verbetering van de humanitaire situatie en een inzet in de opbouw van een duurzame vrede op basis van het internationale recht.

Bron: Oxfam Novib, 13 juni 2007