Autonomie door zelfspot

Humanistisch verbond

Amsterdam, 20 november 2006

Autonomie door zelfspot. Een beschavingsoffensief

Op 30 november verzorgen socioloog Evelien Tonkens en filosoof Tsjalling Swierstra de jaarlijkse Socrateslezing in de Rode Hoed te Amsterdam. Tijdens deze avond doen zij een voorstel voor een modern autonomiebegrip: burgers moeten leren omgaan met onzekerheid. Dick Pels en Gabriël van den Brink (beiden socioloog) geven hier een kritische reactie op. Onder leiding van Michiel Zonneveld (journalist) wordt vervolgens gediscussieerd met panel en publiek.

autonomie
Heeft het aloude humanistische ideaal van autonomie nog waarde in onze moderne samenleving? Of biedt het slechts inspiratie aan 'dikke-ikken', asocialen, doorgeschoten individualisten en beleidsmakers die de burger willen opzadelen met teveel eigen verantwoordelijkheid? Is er een moderne invulling van het autonomie ideaal denkbaar waaraan burger en samenleving houvast hebben?

antwoord Tonkens en Swierstra
Tonkens en Swierstra menen van wel. Zij bepleiten een nieuwe invulling van het begrip autonomie en deinzen er niet voor terug om hun idee inzet te maken voor een beschavingsoffensief.
De moderne samenleving is pluralistisch en dynamisch. Dat maakt mensen onzeker en leidt tot maatschappelijke problemen. Veel geziene reacties zijn een vlucht in fundamentalisme en de roep om terug te grijpen op oude normen, waarden en plicht. Volgens Tonkens en Swierstra is het veel beter als
mensen leren omgaan met ambivalentie, verandering en onzekerheid, en waar mogelijk leren reageren met relativering en zelfspot in contact met andersdenkenden. Het aanleren van dergelijke vaardigheden is nodig om als burger goed te kunnen functioneren in een moderne samenleving.

de Socrateslezing
De jaarlijkse Socrateslezing, een initiatief van het Humanistisch Verbond, wordt sinds 1983 georganiseerd. Vanaf 2001 wordt de lezing georganiseerd door de Humanistische Alliantie in samenwerking met één van de leden. De lezing beoogt een commentaar te geven op maatschappelijke ontwikkelingen, vanuit een humanistisch perspectief. Eerder werd de Socrateslezing uitgesproken door onder anderen Hans Achterhuis, Anil Ramdas, Roger van Boxtel, Fernando Savater en Lodewijk de Waal.

Het Humanistisch Verbond organiseert vanwege het zestigjarig jubileum de Socrateslezing dit jaar. Een jaar waarin het begrip autonomie opnieuw bekeken en herijkt wordt.

Evelien Tonkens en Tsjalling Swierstra
Evelien Tonkens (socioloog) is bijzonder hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam. Zij bekleedt de leerstoel Actief burgerschap, in het bijzonder vraagstukken van competentieontwikkeling en toerusting in dienst van de Stichting Actief Burgerschap. Tsjalling Swierstra (filosoof en politicoloog) doceert technologie-ethiek aan de Universiteit Twente.

Socrateslezing 2006
30 november, 20.00 uur, inloop 19.30u.
Rode Hoed te Amsterdam
Toegang is gratis, wel graag aanmelden: www.humanistischverbond.nl of 020 5219000


---
noot voor de redactie