PERSBERICHT - 2006-01-18

Groot aantal evenementen in heel Nederland markeert bijzonder jubileum

Koninklijk gala als start van Australië 400

Een koninklijk galadiner in aanwezigheid van 360 gasten, onder wie prins Willem-Alexander en prinses Maxima, is maandag 30 januari in de Haagse Ridderzaal de officiële start van de herdenking van 400 jaar Nederlands-Australische betrekkingen. Dat wordt een schitterend feest, waar we zullen laten zien hoeveel vier eeuwen samenwerking voor onze landen heeft betekend, zei ambassadeur Stephen Brady tijdens de lancering van het jubileujaar in Des Indes in Den Haag.

De bijeenkomst in de Ridderzaal is tevens de eerste van een lange reeks van bijzondere activiteiten, exposities en evenementen, die dit jaar overal in ons land zullen herinneren aan de al vierhonderd jaar durende goede betrekkingen met het Australische continent.

Avontuur
De aanleiding voor dit alles is het avontuur, dat kapitein Willem Janszoon van de Verenigde Oost-Indische Compagnie (VOC) in maart 1606 met zijn schip het Duyfken beleefde. Op zoek naar onbekende oorden arriveerde het VOC-schip aan een kust ten zuiden van Java. De bemanning ging er aan wal en de kapitein rapporteerde bij terugkeer aan zijn superieuren, dat hij een nieuw stukje Nieuw-Guinea had ontdekt.

Nieuw continent
Het bleek echter een geheel nieuw continent te zijn, Australië. Willem Janszoon en zijn mannen waren de eersten die er, op de kust van Queensland, voet aan wal zetten. De aankomst van het Duyfken markeerde het begin van de nu al vier eeuwen durende relatie tussen Nederland en Australië. En in de beginjaren ervan leverde met name de Nederlandse VOC een belangrijk aandeel in het in kaart brengen van het zesde continent.

Minister
Australiës minister van Buitenlandse Zaken, Alexander Downer, zal eind januari op het galadiner in de Ridderzaal namens de Australische regering in zijn verjaardagstoespraak uitgebreid ingaan op het belang van deze gebeurtenissen, vierhonderd jaar geleden, en al hun gevolgen sindsdien.

Gasten De minister is één van de vele prominente gasten uit de twee landen. Naast leden van de koninklijke familie en het Nederlandse kabinet zijn er ook veel bekende Nederlanders, onder wie een aantal sportcoryfeeën die het ook Down Under helemaal hebben gemaakt: zoals Pieter van den Hoogenband, Inge de Bruijn, Erica Terpstra, Dawn Fraser en natuurlijk Guus Hiddink, coach van het Australische nationale voetbalelftal.

Media Launch
Volgens ambassadeur Brady wordt het een schitterende gelegenheid om 400 jaar Australisch-Nederlandse bilaterale betrekkingen te markeren, zei hij tijdens de Media Launch van het Australië-jaar in Des Indes in Den Haag.

KLM en Qantas
Maar er gebeurt nog veel meer. KLM en Qantas, de beide nationale luchtvaartmaatschappijen, halen alles uit de kast om hun passagiers van het thema Australië 400 mee te laten genieten. KLM doet dat van 1 april tot en met 31 mei met een aan Australië gewijd Food & Wine festival op alle ICA-vluchten vanuit Amsterdam. Qantas doet dat door samen met Hardys aanwezig te zijn op een aantal grote consumentenbeurzen en met gezamenlijke jubileumacties.

Tourism Australia
Naar verwachting neemt de toeristische belangstelling voor Australië dit jaar verder toe. Tourism Australia, waarvan de Nederlandse vertegenwoordiger Gerrie Willemsen op de presentatie in Des Indes aanwezig was, loopt daar met een nieuwe Nederlandstalige brochure al op vooruit. In die brochure veel aandacht voor de Australische evenementen rond het herdenkingsjaar.

Groot programma
Ruim 35 Australisch-Nederlandse activiteiten staan er dit jaar in Nederland nu al op het programma en men verwacht dat het er meer worden naarmate het jaar vordert. Ambassadeur Brady noemde een aantal hoogtepunten:


- De tentoonstelling 'Australië, het land en de mensen' in het Rijksmusem voor Volkenkunde in Leiden;


- 'Opening Doors', een inheemse kunsttentoonstelling die op 24 januari van start gaat in het Aboriginal Art Museum in Utrecht;


- 'Destination Down Under', een zesdaags lifestyle evenement in de Expo Haarlemmermeer dat duurt van 31 mei tot en met 5 juni 2006.

Leading expert
Ook zijn er diverse boeken in het kader van het herdenkingsjaar verschenen, waaronder het zeer volledige verslag van Nonja Peters een leading expert aldus de ambassadeur als het gaat over de betrekkingen tussen de twee landen.

Bijzonder vrouwen
Zij is één van de drie bijzondere vrouwen die in het kader van het herdenkingsjaar naar Nederland komen en die volgens Stephen Brady door hun persoon én carrière aantonen dat Australië geen land is dat gedicteerd wordt door male chauvinism, maar een boeiende, multiculturele samenleving, waarin plaats is voor iedereen. Een daarin hebben we met Nederland heel veel gemeenschappelijks, zei hij.

De organisatoren van de evenementen waren aanwezig bij de mediapresentatie, alsmede de sponsoren van het Australië jaar, te weten Rabobank, Macquarie Bank, BHP Biliton, Fugro, KLM, VOC Fonds, Tourism Australia en Austrade.

VOC Fonds
Het VOC Fonds levert een belangrijke bijdrage in de coördinatie en de financiering van de viering. Voorzitter Pieter Jan Biesheuvel lichtte enkele van de andere activiteiten van het jaar toe. Die zijn gericht op drie themas: de rol van de VOC bij het in kaart brengen van het land, de bijdrage van de Nederlandse strijdkrachten bij de verdediging van Australië in de Tweede Wereldoorlog en de emigratiegolf van Nederlanders in de periode 1947-1971. Daarnaast is er in tal van bijzondere evenementen aandacht voor alle verschillende aspecten van de huidige relatie tussen beide landen.

Bij de foto's: Ambassadeur Stephen Brady van Australië presenteert de plannen tijdens de Media Launch in Hotel Des Indes in Den Haag (boven) en schudt daarna voorzitter Pieter Jan Biesheuvel (rechts), voorzitter van de Stichting VOC Foinds, de hand (foto midden). (c) Tourmedia Productions

Lees ook: Alles over Australië in nieuwe reisgids 2006