Stadsdeel Zeeburg

160 vogelsoorten in het Diemerpark

Op 8 september 2005 ontdekte een vogelaar een roze spreeuw op de sportvelden van het Diemerpark. De waarneming werd snel wereldkundig gemaakt, maar toen toegesnelde geïnteresseerden in het park aankwamen bleek de vogel al gevlogen.

Deze zeldzaamheid uit Oost-Europa en Azië is nog maar twee keer eerder rond Amsterdam aangetroffen. De roze spreeuw betekende de 160ste soort die sinds de opening in maart 2004 in het Diemerpark is waargenomen. Een ongekend aantal voor Amsterdam.

Verklaring
De soortenrijkdom valt te verklaren. Zo heeft de geschiedenis en het beheer van het park invloed hierop. Het oude Diemerzeedijk gebied was ten tijde van de gifbelt al een oase van rust met veel soorten broed- en trekvogels. Na de sanering is een natuurvriendelijk beheer ingezet met veel afwisseling in structuur, ruigte en waterpartijen. De inrichting en het beheer van het Diemerpark hebben er mede voor gezorgd dat er nu maar liefst 55 verschillende broedvogels zitten. Hieronder bevinden zich bijzondere soorten zoals de ijsvogel, de bruine kiekendief en de dodaars. Zelfs de buidelmees heeft er dit jaar een nest gebouwd.

De ijsvogel in het Diemerpark gespot...

Ook heeft de ligging van het Diemerpark, in de trekroute van vogels naar het zuiden en terug, invloed op de verscheidenheid aan vogels. Als vogels tijdens hun lange vlucht een plek zien met veel voedsel en rust, zullen ze daar gebruik van maken om even te stoppen. Dit heeft in anderhalf jaar al gezorgd voor waarnemingen van veel bijzondere soorten zoals de roodmus, de cettis zanger, de draaihals en verschillende visarenden.

Voorlopig lijkt de ontdekking van steeds weer nieuwe soorten in het Diemerpark niet te stoppen. Een week na de roze spreeuw is alweer een andere zeldzaamheid gemeld: de roodkeelpieper uit West Rusland. In de relatieve rust die het park nu kent, zal het voorlopig als een vogelmagneet blijven werken. Of dat zo blijft in een toekomst met veel mensen, honden en katten, hangt af van zowel het beheer als de bezoeker.

Kijk ook in het dossier over het Diemerpark.