Politie Midden- en West Brabant

Alle hulpverleners werken met C2000

TILBURG, 13 september 2005

Regio Midden en West Brabant:

C2000 op 13 september ingevoerd:
Alle hulpverleners werken met C2000

TILBURG: De hulpverleners in de regio Midden en West Brabant (politie, brandweer en ambulancedienst) werken vanaf 13 september allemaal met C2000. De kwaliteit van hét nieuwe communicatiesysteem van politie, brandweer en ambulancedienst is goed. Na uitvoerige testen voldoet het systeem aan de eisen. De dekking is goed. Daardoor ging de invoering van C2000 nu door. Dat besluit heeft de Regionale Stuurgroep C2000 eind juli genomen. Daarin zit de leiding van de operationele diensten (politie, brandweer en ambulancedienst) onder voorzitterschap van dhr. G. van der Vleuten. Belangrijkste beslispunten voor de Stuurgroep waren de kwaliteit van het netwerk en bereikbaarheid en daarmee veiligheid van de medewerkers en de keuze van portofoons en mobilofoons.

Alle hulpverleningsdiensten kunnen vanaf 13 september altijd en overal met elkaar communiceren. Daarvoor is in Nederland een netwerk van zendmasten gebouwd waarvan er 26 in onze regio staan. Met één druk op de knop worden hulpverleners direct en persoonlijk bereikt. Hiermee kunnen we levens redden!

In onze regio is een zwaar accent gelegd op het testen van de kwaliteit van dat netwerk. Zeker gezien de kritische en niet altijd positieve geluiden uit de regios die eerder met C2000 van start gingen. Eigen ervaringen zijn dan ook bepalend. Politie, brandweer en ambulancedienst hebben daarvoor samen een testplan gemaakt. De mensen die er straks mee gaan werken hebben door de regio heen veel locaties getest. Die testrapporten laten een positief beeld zien. Minpunt waren Etten-Leur, Breda-Oost en Raamsdonksveer. Maar die problemen zijn opgelost door het plaatsen van een extra zendmast op die plaatsen. De masten zijn getest en werken, na enige aanpassingen, volgens de norm. Daarmee is ook in die gebieden de dekking gegarandeerd, zodat het licht op groen kon. De belangrijkste voorwaarde blijft daarbij van kracht: een landelijk dekkend en stabiel werkend netwerk.

Op 16 en 30 augustus gingen de eerste twee politiedistricten (Tilburg en Oosterhout) werken met C2000. Dit verliep volgens plan en naar tevredenheid van de gebruikers van het nieuwe systeem. De overige twee politiedistricten volgden 6 september (Breda en
Bergen-op-Zoom/Roosendaal). Nu zijn de brandweer en de ambulancediensten ook over op C2000. Dit gebeurde in één keer in alle districten tegelijk. Vanaf 13 september zijn dus alle hulpverleners in onze regio operationeel met C2000.

Na een periode van bestuurlijke en technische uitdagingen zijn ook de gebruikers dan aan de beurt om C2000 in de praktijk te gebruiken. De eerste geluiden zijn positief en dat is in het belang van de veiligheid van de inwoners van Midden en West Brabant en de medewerkers van Politie, Brandweer en RAV/GHOR.

Nederland is op dit moment nog het enige land ter wereld waarin alle drie hulpverleningsdiensten (politie, brandweer en GHOR/GGD/RAV) op één verbindingsnetwerk zijn aangesloten.

De portefeuillehouder van C2000, Rinus de Regt heeft, vanwege het operationeel gaan van C2000 in Midden en West Brabant, op 13 september namens het Management Team van de Veiligheidsregio een brief van Minister Remkes in ontvangst genomen. In deze brief feliciteert de Minister de regio met het werken met C2000 en bedankt haar voor alle inspanningen.

C2000: Wat is het?

Wat is het?
Een nieuw digitaal radionetwerk voor mobiele communicatie van hulpverleningsdiensten. Mobiel wil zeggen: portofoon, mobilofoon, mobiele dataterminal en alarmontvanger.

Waaruit bestaat het?
Het netwerk bestaat uit 400 zendmasten, 15 schakelstations, een verbindend glasvezel netwerk en radiobediensystemen in de centrale meldkamers. In de regios worden alle portofoons, mobilofoons en alarmontvangers vervangen.

Voor wie is het?
Voor de politie, regionale en gemeentelijke brandweer, ambulancediensten en de marechaussee.

Waarom is het nodig?
De hulpverleningsregios hebben nu allemaal verschillende netwerken: analoog, zonder onderlinge koppelingen. Alle communicatie loopt via de meldkamer van de betreffende hulpdienst. Andere nadelen: een beperkt bereik, geen tweerichtingsverkeer, snel overbelast, storingsgevoelig, niet te beveiligen (afluisterbaar) En bovendien verouderd, terwijl voor delen van de huidige netwerken geen vervangende apparatuur meer is te krijgen.

Van wie is het?
Het is een project van het ministerie van BZK, mede namens Defensie en Volksgezondheid. BZK zorgt voor aanleg en beheer van de infrastructuur: zendmasten, glasvezelnetwerk, schakelstations en radiobediensystemen.

Wie voert uit?
De Projectdirectie C2000 van BZK is verantwoordelijk voor het inrichten en beheren van landelijk netwerk. Ook begeleiden zij de invoering van C2000 in de regios.

Wat doen wij?
Als gebruikers zijn wij verantwoordelijk voor de aanschaf en het beheer van de portofoons, mobilofoons, mobiele dataterminals en alarmontvangers. En natuurlijk voor de regionale invoering van het systeem.

Dus de voordelen?
Eén landelijk dekkend radionetwerk. Onderlinge communicatie mogelijk. Niet afluisterbaar. Betere spraakkwaliteit. Hogere dekkingsgraad. Toekomstvast door nieuwste digitale techniek.

Kan het anders?
Uit TNO-onderzoek blijkt van niet. Commerciële telefoonsystemen als GSM e.d. geven onvoldoende ondersteuning aan de werkprocessen van hulpverleningsdiensten. Daarom is het geen alternatief voor een professioneel systeem als C2000.

Wanneer klaar?
C2000 moet dit jaar landelijk zijn ingevoerd, ook in onze regio.

Informatie?
Alle toekomstige gebruikers (3.500 mensen) in het gebied van de regio Midden en West Brabant krijgen de Nieuwsbrief C2000. Die verschijnt sinds oktober vorig jaar onder redactie van de Projectgroep C2000.

Voor algemene informatie over C2000: www.C2000.nl.

Auteur: Jiske van Pelt