CDA

Balkenende blij met ondertekening Protocol voorkomen extremisme Maandag 5 september hebben vertegenwoordigers van de Turkse Aya Sofya moskee uit Amsterdam in het bijzijn van premier Balkenende het Protocol voorkomen extremisme ondertekend.

Het is een duidelijk voorbeeld van hoe we ons gezamenlijk kunnen keren tegen het extremisme en dat we alleen samen kunnen bouwen aan een samenleving voor en van ons allemaal, aldus Balkenende. Het kabinet heeft gezegd dat extremisme hard moet worden aangepakt. Het is daarnaast zaak om goedwillenden beter bij de Nederlandse samenleving te betrekken. Balkenende: Beide sporen vragen om de bereidheid tot dialoog tussen moslims en niet-moslims. Ze vragen beiden om het besef dat je alleen door samenwerking uit de negatieve spiraal van radicalisering kunt komen. De vrijheid van meningsuiting is een kernwaarde, maar is niet onbegrensd. Extremistisch gedrag wijzen we af en personen die hiertoe neigen moeten nauwgezet worden gevolgd.

In het Amsterdamse stadsdeel De Baarsjes zijn bovenstaande woorden omgezet in daden. Met het ondertekenen van het Protocol voorkomen extremisme zijn de verantwoordelijkheden van moskeebesturen, imams, moskeebezoekers en stadsdeel vastgelegd. Het doel is het opsporen en het uitbannen van radicalisering. Balkenende: Ik vind dit een belangwekkende stap. Voor het eerst nemen moskeeën zelf verantwoordelijkheid voor het tegengaan van extremisme. Deze inzet is cruciaal. Extremisme en radicalisering kunnen we alleen tegengaan met medewerking uit islamitische kring. En er is nog iets anders: door deze inzet geeft u ook een helder signaal af: Wij tolereren geen radicale extremisten in onze omgeving.
Ik ben blij met dat signaal. De islam is niet het probleem. Dat zijn de mensen met extremistische, radicale denkbeelden die aanzetten tot geweld of erger nog overgaan tot geweld. Om te voorkomen dat de goeden onder de slechten lijden is het zaak de slechten aan te pakken. Dat is een gezamenlijk belang.