Gemeente Dordrecht


---

Maatregelen voor aanpak luchtkwaliteit

Lcuhtkwaliteit sturend in Dordrecht

Ietske Roest

Het college van Burgemeester en Wethouders heeft vandaag het plan van aanpak luchtkwaliteit 2005 vastgesteld. Dit plan geeft inzicht in de luchtkwaliteit langs de A16, langs de binnenstedelijke wegen en langs de Oude Maas. Stoffen als stikstofdioxide en fijn stof zijn bepalend voor de kwaliteit van de lucht. Zowel door het verkeer op de A16 als door de scheepvaart op de Oude Maas wordt de norm voor stikstofdioxide overschreden. De norm voor fijn stof wordt overschreden op de doorgaande wegen en de wegen in de binnenstad. Deze nieuwe luchtkwaliteitgegevens geven de gemeente beter inzicht in de te nemen maatregelen om in 2015 te voldoen aan de gestelde normen uit het Besluit Luchtkwaliteit.
Luchtkwaliteit en mobiliteit als sturende randvoorwaarde " Wij kunnen als gemeentelijke organisatie zelf weinig doen aan verbetering van de luchtkwaliteit door vermindering van uitstoot van auto's. Wel kunnen wij luchtkwaliteit en mobiliteit als randvoorwaarden nemen bij het ontwikkelen van nieuwe plannen", aldus milieuwethouder Veldhuijzen. Elke ontwikkeling of plan wordt getoetst aan het plan van aanpak en op de mobiliteit. Voor de herstructurering in Dordt-West wordt een gezondheidseffectscreening uitgevoerd. Deze screening geeft een totaal beeld van de kwaliteit van het milieu in relatie tot de gezondheid. Het uitvoeren van een luchtonderzoek is een onderdeel van deze screening.

Luchtonderzoek langs de A16
Het meten van de luchtkwaliteit langs de A16 was een van de actiepunten uit het plan van aanpak uit 2003. De resultaten geven aan dat het geluidsscherm bij Wielwijk een bijdrage levert aan de verbetering van de luchtkwaliteit tussen de 7 en 10 microgram/m3. Maar deze maatregel is onvoldoende om te voldoen aan de gestelde norm. Hiervoor zijn aanvullende maatregelen nodig van Rijkswaterstaat als eigenaar van de A16. De gemeente dringt aan op de aanleg van de A4 zuid waardoor het (vracht)autoverkeer op de A16 vermindert en de luchtkwaliteit in Wielwijk en Krispijn kan verbeteren.

Maatregelen
De gemeente Dordrecht wil in de stad wegen aanwijzen waarop het verkeer kan doorstromen en gebieden waar weinig verkeer kan komen. Langs de hoofdroutes komen bij nieuwe ontwikkelingen alleen werkfuncties. In de komende onderhandelingen over de concessieverlening voor het openbaar vervoer stelt de gemeente als eis dat de bussen moeten voldoen aan de Euro-5 norm of een andere milieuvriendelijke brandstof moeten gebruiken zoals aardgas of waterstof. De gemeente stimuleert het vervoer over water zoals het gratis gebruik van de waterbus in december 2005. Daarnaast wil de gemeente roetfilters toepassen op het gemeentelijke wagenpark en wagens van bedrijven die diensten uitvoeren voor de gemeente. Deze maatregelen staan beschreven in het plan van aanpak om de luchtkwaliteit in Dordrecht te verbeteren.

Normering
Gemeenten zijn verplicht elk jaar de luchtkwaliteit in beeld te brengen volgens het Besluit luchtkwaliteit. In dit besluit worden normen gesteld voor de aanwezigheid van verontreinigende stoffen in de lucht. In 2010 moet de gemeenten Dordrecht aan deze normen voldoen.

Redactie
Ietske Roest
Communicatie

telefoon 078 - 639 89 83

email i.roest@dordrecht.nl

Informatie
Ronald Kooman
Beleid
telefoon 078 - 639 68 46