Gemeente Lingewaard


Lingewaard maakt keuze voor toekomstige woningbouw

Foto wethouder Cor van Dalen
Wethouder Cor van Dalen zet zich actief in voor het nieuwbouwprogramma van de gemeente Lingewaard.

De komende tien jaar zal Lingewaard met naar verwachting 1.400 huishoudens groeien. Al deze mensen moeten in 2015 een dak boven hun hoofd hebben. Daarnaast vragen senioren en starters om extra aandacht. Er is grote vraag naar zowel goedkope als duurdere woningen. Om voor de komende tien jaar een adequaat antwoord te kunnen geven werkt het college aan een nieuwbouwprogramma, onderdeel van de Nota Wonen. Vorig week was hierover een eerste informeel werkoverleg van de raad. Aanleiding was een woningbehoeftenonderzoek dat als basis dient voor de nieuwe beleidsnota Wonen.

Morgen, donderdag 31 maart discussieert de raad verder over dit onderwerp. De bedoeling is dat de raad het college aangeeft waaraan de Nota Wonen aandacht moet schenken. De openbare vergadering wordt gehouden in het Over Betuwe College. Aanvang 19.30 uur. Voorafgaand is het vragenuurtje.

Vraag en aanbod
Wethouder Cor van Dalen van Ruimtelijke ordening is verantwoordelijk voor de Nota Wonen. In 2006 zal de nota voor vaststelling aan de raad voorgelegd worden.

De raad heeft al eerder aangeduid dat in elke woonkern voldoende moet worden gebouwd voor eigen inwoners. Aandachtspunt zal moeten liggen op starters en senioren. Wethouder Van Dalen: "Natuurlijk onderschrijft het college dat. Er zal inderdaad gekeken moeten worden naar een goede afstemming op vraag en aanbod van woningen.''

Volgens het woningbehoeftenonderzoek staan er op de gemeentelijke planning meer woningen dan voor eigen woningbehoefte noodzakelijk is. Tot 2015 bijna 1.500 woningen. Vooral in Huissen staat behoorlijk wat op het programma. Voor eigen behoefte zijn 530 woningen nodig. Gepland staan ruim 2.000 woningen. Een flink aandeel voor deze nieuwkomers in de gemeente Lingewaard neemt Loovelden voor zijn rekening. Nieuwe vestigers uit het stedelijk gebied Arnhem-Nijmegen zullen vooral Huissen en in mindere mate Bemmel als nieuwe woonplaats kiezen.

In de overige woonkernen wordt gebouwd om de natuurlijke groei op te kunnen vangen. Bemmel vraagt 340 woningen. Gendt zal een inhaalslag maken. De groeibehoefte is 260 woningen, terwijl er ruim 600 gepland staan. Ook het huidige tekort van 152 woningen in Gendt kan hierdoor worden weggewerkt.

Verder duidt de planninglijst aan dat in Angeren behoefte is aan 120 woningen, in Doornenburg aan 100 en in Haalderen aan 50. Voor de laatste twee woonkernen is de planning iets te mager om volledig aan de vraag te kunnen voldoen. En aangezien de woningmarkt open is, zal de gemeente ook nog rekening houden met de instroom van buiten de gemeente. Hierover zijn met de regio afspraken gemaakt.

Visie
Op zich heeft Lingewaard voldoende woningen op stapel staan om eigen inwoners binnen de gemeentegrenzen onderdak te bieden. Er moeten wel woningen worden gebouwd die aansluiten op de eigen maar ook de regionale behoefte. Ook over pakweg 5 tot 10 jaar. Wethouder Van Dalen: ,,Ruimtelijke ontwikkeling is een bijzonder ingewikkeld proces. Ik vergelijk het altijd met een mammoettanker. Zo'n schip komt langzaam op gang en heeft een lange weg nodig om van koers te veranderen. Zo is het in de woningbouw ook. Een proces voor nieuwbouw vergt jaren van ambtelijke inzet en uitvoerige onderhandelingen. Wat ik hiermee wil zeggen zijn twee dingen. Ten eerste zal de Nota Wonen niet de korte termijn de vraag kunnen beantwoorden van voor mensen die op dit moment een woning zoeken. Ten tweede hoop ik dat we samen met de raad komen tot een Nota Wonen met een duidelijke beleidsvisie die aanluit op de toekomstige behoeften.''

Knelpunten
Behalve het onoverkomelijke trage proces speelt in de gemeentelijke woningbouwplanning nog een probleem. De ambities van Lingewaard om te bouwen zijn hoog. Echter, de financiële haalbaarheid staat bij planontwikkeling steeds vaker onder druk. ,,De grootse zorg is hoe we dit betalen'', zo zegt wethouder Van Dalen. ,,Aan onze ambitie zal het niet liggen. Lingewaard heeft namelijk zo'n vijftig bouwprojecten in de planning. Echter, de meeste projecten worden met verlies ontwikkeld.''

Een belangrijkste oorzaak is de stijgende grondprijs. Lingewaard heeft onvoldoende in kas om de exploitatie aan te vullen om de bouwprojecten sluitend te maken. In de exploitatie zit onder meer de bekostiging van wegen, straatverlichting, groen, wateropvang, speelplaatsen, scholen, en culturele voorzieningen.

Tijdens de werkvergadering liet de raad duidelijk horen dat de gemeente zich best harder mag opstellen richting projectontwikkelaars. Lingewaard heeft als opsteller van bestemmingsplannen namelijk de regie in handen. Als plannen niet bevallen dat moet Lingewaard sneller overschakelen naar een andere ontwikkelaar.

Het college heeft hoge ambities om de woningbehoefte in te vullen. Echter om dit waar te maken is de ambtelijke capaciteit niet voldoende. Daarnaast vergen tal van onderzoeken en inspraakprocedures steeds meer tijd. De Nota Wonen is mede bedoeld om van de genoemde knelpunten een goede analyse te maken. Op basis hiervan zal een visie geformuleerd moeten worden. Een visie die aansluit op de toekomstige woonwensen van de Lingewaardse inwoners.

Wethouder Van Dalen wil, ondanks de grote problemen, de vaart er in houden. Hij is dan ook tevreden als hij samen met de raad tot een financiële oplossing komt.

Geplaatst 29 maart 2005