Ingezonden persbericht

Tientallen Nederlands-Somalische kinderen in Somalië

geval zeven jarig Somalisch jongetje staat niet op zichzelf

ADDIS ABEBA, 20040624 -- Al jaren worden er Somalische kinderen vanuit Nederland door familie teruggestuurd naar hun land van herkomst. Het gaat hier met name om kinderen en jongeren die zich sterk binden met de Nederlandse gemeenschap. De angst, dat deze jongeren zich zouden afkeren van het Islamitische geloof, en daarmee een schande over de familie zouden brengen is één van de grootste motieven.


Tientallen somalische kinderen en jongeren, die vaak de Nederlandse nationaliteit hebben, verblijven in hun thuisland Somalië. Veel van deze kinderen hebben hiervoor al jaren in Nederland doorgebracht. Er vindt veel onbegrip plaats tussen de behoudende Islamitische ouders en de in Nederland opgroeiende jongeren, dit onbegrip leidt vaak tot confrontaties. Wanneer de jongeren zich afkeren van de islamitische tradities, wordt dit als schande gezien binnen de clan waartoe de familie behoort. Vaak wordt er binnen de clan besloten de jongeren terug te sturen voor een soort ´culturele rehabilitatie´. Soms worden de jongeren bij familie in Somalië achtergelaten, in sommige gevallen is het zelfs zo dat de jongeren alleen achtergelaten worden in het in anarchie verkeerdende thuisland. Op deze manier wordt getracht de jongeren de in Somalië geldende normen en waarden bij te brengen, of de jongeren te straffen voor de schande die ze over de clan hebben gebracht.

De wat oudere jongeren vluchten hierop vaak weer weg uit hun thuisland en proberen hulp te zoeken bij de in Ethiopië gevestigde Nederlandse Ambassade. Dit echter vaak zonder succes omdat deze jongeren over geen enkele vorm van identiteitspapieren beschikken. Hierdoor komen deze Nederlandse jongeren het ambassadeterein niet eens op en krijgen op die manier geen kans hun verhaal te doen. In de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba, proberen ze zich in leven te houden. Jongens worden vaak opgevangen door de Somalische vluchtelingen waarvan er zo´n 50.000 in Addis Abeba zijn, maar meisjes die in Nederland zijn opgegroeid kunnen op weinig steun rekenen. Toch is het voor beiden alles behalve makkelijk voor deze in nederland opgegroeide jongeren. Addis Abeba is één van de meest arme steden van Afrika en het leven is er zeer zwaar.

Een enkeling heeft geluk en kan na vaak een aantal moeilijke jaren waarin deze jongeren niets ontzien wordt, weer naar Nederland terug keren. Dit gebeurd vaak doormiddel van hulp door Nederlanders, die deze jongeren kenden van hun tijd in Nederland of door andere Somaliers met de Nederlandse nationaliteit. Zij zijn vaak wel in staat de Nederlandse Ambassade te benaderen, en op die manier wordt hun procedure op gang gezet om deze jongeren weer naar huis terug te laten keren. De jongeren waarover niemand zich ontfermt gaan een zeer moeilijke toekomst tegemoet. Dat deze jongeren de Nederlandse natiolateit bezitten lijkt hierbij niets uit te maken. wie toont dat voor hen aan?

Het geval van de zevenjarige ..... staat dus niet opzich zelf. Net als hij zouden ook deze andere jongeren een kans moeten krijgen naar nederland terugtekeren en de ouderen die deze kinderen dit aandoen zouden strafrechtelijk vervolgt moeten worden.




Ingezonden persbericht