Koninklijke Nederlandse Schaakbond

Epishin winnaar Open Kampioenschap Utrecht 2004

De Russische Grootmeester Vladimir Epishin heeft zijn vorig jaar verkregen titel 'Open Schaakkampioen van Utrecht' met succes verdedigd. Geduldig wachtend op zijn kansen wist hij 5 ronden lang het volle pond binnen te halen. De Letse Grootmeester Normunds Miezis (winnaar van het OKU in 2002) was echter in de laatste ronde niet genegen tot een salonremise en ging vastbesloten voor de overwinning. Wat volgde was een bloedstollende partij waarin Miezis duidelijk overwicht had na een interessant pionoffer. Epishin bleef echter staan en op het einde kwam er een toreneindspel op het bord met een pion meer voor hem. Miezis mocht zijn handen nu nog dichtknijpen met de remise die zowat in de laatste seconden van het toernooi werd overeengekomen. Een beter einde voor een toernooi kan je je niet wensen.

Miezis was absoluut de smaakmaker van het toernooi. Niet alleen haalde hij in de laatste ronde alles uit de kast, ook speelde hij enkele prachtige aanvalspartijen en een enerverend duel met Erwin l'Ami dat in remise eindigde. De andere twee grootmeesters deden het redelijk. Ikonnikov haalde met degelijk spel 5 uit 6 en had wat geluk met de loting voor de laatste ronde.
Harmen Jonkman speelde zaterdag beneden kunnen doordat hij uit twee partijen met tezamen drie(!) kwaliteiten meer slechts een half punt scoorde. Een avondje doorzakken op het hockeyfeest zaterdagavond deed echter wonderen en zondag won hij twee strakke partijen. In de top mag de tweede plaats van Matthew Tan zeer opvallend genoemd worden, midden tussen de GM's en de IM's. De lage noteringen van IM Jelmer Jens, FM Xander Wemmers en jeugdkampioen van Nederland Dennis Ruijgrok behoorden ook tot de verrassingen van het OKU dit jaar.

Van de lokale favorieten speelden Mark Smits. Leo van Houwelingen en Jan Prins het beste. Zij behaalden allen 4 punten en wonnen daarmee (met nog vijf anderen) de hoogste ratingprijs. Vooral Mark Smits speelde de sterren van de hemel met een overwinning op Harmen Jonkman gevolgd door een remise tegen Oscar Lemmers. In de laatste ronde verloor hij jammer genoeg een studieachtig eindspel van Erwin l'Ami. De voorlopige conclusie na de gezamenlijke analyse was dat Mark twee zetten(!) voor het einde nog gewonnen had gestaan. Hopelijk zien we binnenkort ergens een definitieve analyse van dit zeer interessante eindspel.

Groep 2
Groep 2 werd dit jaar een prooi voor jeugdspeler Cyriel Pex (tijdens het inschrijven werd hij nog heel even voor Cesar Becx aangezien maar aangezien het voor groep 2 was kon dat natuurlijk niet kloppen...). Hij versloeg in de laatste ronde Paul Keres-speler Erik Verlinde waardoor deze niet meer de beste PK'er in groep 2 werd. Dit werden kervers lid Wijnand Groenen en Frank Heinen, beiden met 4,5 punt. De hoogste ratingprijs in groep 2 ging eveneens naar een jeugspeler: Talitha Munnik met 4 punten. We hopen Pex en Munnik volgens jaar terug te zien in de A groep!

Eerbetoon
Een leuk extraatje bij het OKU is altijd het nauwgezette werk van de schoonheidscommissie die ook dit jaar weer diverse spektakel, beschwindel en schoonheidsprijzen had te vergeven. De wedstrijdleiding op het OKU is al 25 jaar lang in handen van Rob van Aurich. Hij ontving hiervoor en voor alle overige verdiensten die hij al jarenlang voor de schaakbond vervult, de erespeld van de KNSB uit handen van bestuurslid Willem Bor.
Verder was er een eerbetoon aan Rob van de SGS en natuurlijk van Paul Keres zelf. Of hij er volgend jaar weer bij is, is niet zeker. De speellocatie was namelijk verre van optimaal al hadden we eigenlijk geen last van de hockeyers en ging alles in een goede harmonie samen. Een duidelijke verbetering ten opzichte van vorig jaar, maar eigenlijk is het ondoenlijk om een luidruchtig hockeyweekend en een sereen schaaktoernooi naast elkaar te houden.

Paul Keres ziet dus uit naar een andere locatie voor het OKU van 2005. Rest mij nog de sponsors te bedanken die dit OKU mogelijk hebben gemaakt nl. de Universiteit Utrecht en Adviesbureau Schrijvers. Verder was het ook dit jaar weer prachtig om de inzet van de vele Paul Keres-leden te zien zonder welke het toernooi nooit rond komt. Allen dank hiervoor! Ik wil speciaal Arnoud van Vliet nog noemen die het hele toernooi achter de computer heeft gezeten om partijen in te kloppen, de website bij te werken en de rondebulletins te verzorgen. De vruchten van deze noeste arbeid kunt u nalezen op www.paulkeres.nl waar ook de volledige eindstanden van beide groepen plus alle rondeverslagen zijn te vinden. Het was een zeer geslaagd OKU en ik hoop iedereen dan ook volgend jaar weer terug te zien!


---