Universiteit van Tilburg

promotie econometrist Ruud Hendrickx

Optimale verdeling van de failliete boedel

Reeds zestig jaar houden economen, wiskundigen, informatici en diverse andere wetenschappers zich bezig met speltheorie. Ook de Tilburgse econometrist Ruud Hendrickx staat in deze traditie. In zijn proefschrift, waarop hij 4 juni promoveert, vraagt hij zich onder andere af op welke manier een failliete boedel van een bedrijf het beste kan worden verdeeld onder meerdere schuldeisers. Samenwerking, allocatie en compromissen zijn daarbij de sleutelwoorden.

Het proefschrift van Hendrickx behandelt een aantal onderwerpen uit de zogenoemde coöperatieve speltheorie. Deze stroming binnen de economie heeft als doel om economische samenwerking formeel wiskundig te modelleren. Via een spel, dat de werkelijkheid op een compacte manier beschrijft, kan een eerlijke verdeling van de vruchten van die samenwerking worden bereikt. Dit spel kan worden toegepast op het samenwerken door tal van economische agenten, zoals bedrijven, consumenten of schuldeisers.
Eén van de toepassingen betreft de machinevolgordeproblemen. Bij deze problemen staan meerdere spelers in een rij die gebruik willen maken van een machine die bepaalde taken kan uitvoeren. Omdat niet alle taken even urgent zijn, kunnen kosten worden bespaard wanneer sommige spelers van plaats verwisselen. Daarvoor is het zaak dat de spelers goed samenwerken.
Daarnaast behandelt Hendrickx ook de zogenoemde bankroetproblematiek. Bij deze problemen is er een hoeveelheid geld beschikbaar dat onder meerdere spelers moet worden verdeeld, die allen een zekere claim hebben op dat bedrag. Dat komt onder andere voor bij faillissementen, waarbij de restwaarde van het geliquideerde bedrijf onder de schuldeisers moet worden verdeeld. Er ontstaat een probleem wanneer er meer wordt geclaimd dan beschikbaar is (wat doorgaans zo is). In zijn proefschrift geeft Hendrickx verscheidene wiskundige methoden voor het vinden van een eerlijke verdeling van de failliete boedel.

Ruud Hendrickx (Venlo, 1977) studeerde econometrie aan de Universiteit van Tilburg, afstudeerrichting wiskundige economie (2000, cum laude). Tussen 2000 en 2004 werkte hij als assistent-in-opleiding aan diezelfde universiteit aan zijn proefschrift. Hendrickx publiceerde meerdere artikelen in internationale tijdschriften. Op dit moment is hij als onderzoeker/universitair docent werkzaam bij het departement Econometrie en Operarions Research aan de Universiteit van Tilburg.

Noot voor de pers
De promotieplechtigheid vindt plaats op vrijdag 4 juni om 14.15 uur in de aula van de Universiteit van Tilburg. Promotoren zijn prof.dr. P. Borm en prof.dr. S. Tijs. Het proefschrift is getiteld Cooperation and Allocation (ISBN 90-5668-130-3) en is verschenen in de reeks CentER Dissertation Series. Journalisten kunnen een exemplaar opvragen bij de Afdeling Voorlichting en Externe Betrekkingen van de UvT, tel: 013 466 2000, e-mail: voorlichting@uvt.nl. Ruud Hendrickx is bereikbaar via tel: 013-4663176 en e-mail: ruud@uvt.nl. Persberichten van de UvT staan ook op internet: www.uvt.nl/persberichten/. Laatst gewijzigd: donderdag 27 mei 2004 bullet Meer zoekmogelijkheden
bullet Experts en expertise

Zie ook

Contact
E-mail: M.M.C.Hanssen