European Commission

IP/03/1268

Brussel, 18 september 2003

De EU roept op tot meer en beter gecoördineerd hersenonderzoek op Europees niveau

Zo'n 250 toonaangevende hersenspecialisten komen vandaag in Brussel bijeen om de totstandkoming van een Europese onderzoekruimte voor hersenonderzoek te bespreken. De conferentie over "Hersenonderzoek in Europa: een structuur voor de Europese neurowetenschappen", die samen met Giuseppe Nistico en John Bowis, leden van het Europees Parlement, wordt georganiseerd, werd geopend door Philippe Busquin, Europees commissaris voor onderzoek. Vertegenwoordigers van de wetenschappelijke wereld uit zowel universiteiten als de industrie, de overheid, instanties die onderzoek financieren, patiëntenverenigingen, Europese instellingen en de media wisselen van gedachten over de manier waarop er intensiever en met meer samenhang kan worden gewerkt aan hersenonderzoek in Europa en wat daarbij de prioriteiten moeten zijn. De Europese Commissie heeft aangekondigd dat ze besprekingen voert over nieuwe projecten voor hersenonderzoek die in 2004 van start moeten gaan en waarvoor in totaal ongeveer 45 miljoen euro zal worden uitgetrokken. Hersenonderzoek en neurowetenschappen worden in het zesde EU-kaderprogramma, het financieel instrument van de EU voor het creëren van een Europese onderzoekruimte, expliciet genoemd als onderzoekgebied. Vandaag om 13.00 uur zal er in het Centrum A. Borschette (zaal 0/B) een persconferentie met commissaris voor onderzoek Philippe Busquin worden gehouden.

"Op dit gebied wordt Europa, net als op veel andere onderzoekgebieden, geconfronteerd met een paradox die veel geld kost", zei commissaris voor onderzoek Philippe Busquin. "Europa heeft hersenonderzoekers van wereldklasse, die op individuele basis binnen Europa contacten onderhouden. Maar degenen die het hersenonderzoek financieren hebben nauwelijks contacten, laat staan dat ze de investeringen op Europees niveau coördineren. Het hersenonderzoek en de neurowetenschappen vormen een gebied waarop Europa veel meer kan doen door beter samen te werken. De hersenen zijn de bron van de menselijke intelligentie en creativiteit, maar tegelijkertijd berokkenen hersenaandoeningen veel patiënten leed en pijn. Is het niet verbazingwekkend hoe weinig we over de hersenen weten en hoe weinig het publiek zich bewust is van de baten voor de gezondheid en de economische ontwikkeling die hersenonderzoek kan opleveren?"

Het hersenonderzoek levert fundamentele kennis op het gebied van bijvoorbeeld moleculaire en cellulaire neurowetenschappen, de ontwikkelingsneurobiologie, de neurogenetica, de zintuigfysiologie, de ethologie en de cognitieve neurowetenschappen. Het richt zich ook op preklinisch en klinisch onderzoek naar neurologische en psychiatrische aandoeningen en bijvoorbeeld de ziekte van Alzheimer, de ziekte van Parkinson, depressie en schizofrenie. Duizenden mensen in Europa lijden aan degeneratieve ziekten als de ziekte van Alzheimer en de ziekte van Parkinson, die moeilijk te genezen zijn. Geestesziekten berokkenen leed, ontwrichten levens en vormen een zware belasting voor de Europese maatschappij.

Europa heeft fundamenteel neurowetenschappelijk onderzoek nodig

Topprioriteit in deze sector is de ontwikkeling van nieuwe en betere middelen voor diagnose en therapie bij neurologische en psychiatrische ziekten en bijvoorbeeld de ziekte van Parkinson en bipolaire stoornissen. Alle vorderingen op dit gebied worden geboekt door kennis die afkomstig is van het fundamenteel neurowetenschappelijk onderzoek. Bovendien zal fundamenteel onderzoek, als drijvende kracht achter het Europees neurowetenschappelijk onderzoek, nieuwe inzichten in mentale processen in het algemeen opleveren.

Hersenonderzoekers werken samen

De belasting door en kosten van hersenaandoeningen voor individuen en de maatschappij als geheel zijn heel hoog en leveren grote problemen op voor de Europese stelsels voor de gezondheidszorg. De meeste nationale organisaties van wetenschappers die bij het hersenonderzoek betrokken zijn, hebben al toegezegd dat ze intensiever gaan samenwerken, waarbij de middelen worden gecombineerd in organisaties als de Federation of European Neuroscience Societies (FENS) of de European Federation of Neurological Societies (EFNS). Daarmee wordt iets gedaan aan de zwakke punten van het Europees neurowetenschappelijk onderzoek, maar er blijft sprake van versnippering van investeringen en een gebrek aan financiering.

Een aantal van deze organisaties heeft onlangs overeenstemming bereikt over de oprichting van de European Brain Council (EBC), die bedoeld is als grotere overkoepelende organisatie voor alle verenigingen of instanties die bij het hersenonderzoek in Europa betrokken zijn. Hiertoe behoren ook verschillende patiëntenverenigingen, zoals de European Federation of Neurological Associations (EFNA).

Naar een Europese onderzoekruimte voor hersenonderzoek

De conferentie is op initiatief van de Europese Commissie georganiseerd en is bedoeld om de aanzet te geven tot de totstandkoming van een echte Europese onderzoekruimte op het gebied van hersenonderzoek. De conferentie moet aanbevelingen doen voor de manier waarop de financiering van het hersenonderzoek in heel Europa kan worden gestroomlijnd en beter kan worden gecoördineerd. Tijdens de conferentie zal ook worden besproken hoe de EU dit werk kan katalyseren, met name via het EU-programma voor de financiering van onderzoek (KP6: het zesde kaderprogramma voor 2003-2006).

In KP6 zal 2,255 miljard euro worden besteed aan onderzoek op het gebied van de gezondheid, onder andere voor de neurowetenschappen. De Commissie voert momenteel besprekingen over voorstellen voor nieuwe geïntegreerde projecten en topnetwerken, ingediend naar aanleiding van een eerste uitnodiging tot het indienen van voorstellen, op het gebied van depressie, de neuropathologie van ataxie, aggregatie van eiwitten bij neurodegeneratieve aandoeningen en onderzoek aan menselijk hersenweefsel. In kleinere projecten zal wellicht aandacht worden besteed aan zeldzame neurologische aandoeningen en pijn. Uit de mobilisatie van de wetenschappelijke wereld naar aanleiding van de eerste uitnodiging tot het indienen van voorstellen van KP6, na een massale stroom van ideeën voor onderzoek vorig jaar, blijkt dat zij beseft dat er een echte Europese onderzoekruimte op dit gebied moet komen en dat zij bereid is daaraan te werken. Alleen op die manier zal Europa de versnippering bij het neurowetenschappelijk onderzoek in Europa kunnen verhelpen en uiteindelijk een voorsprong op de VS en Japan kunnen nemen.

Op langere termijn zouden andere nieuwe veelbelovende technologieën die door KP6 worden gesteund, zoals de nanotechnologie, bij de aanpak van hersenziekten kunnen helpen. KP6 kent ook innoverende regelingen als het ERA-net, dat de coördinatie van nationale en regionale onderzoekprogramma's ondersteunt.

De conferentie

De conferentie biedt een unieke mogelijkheid:

* als forum voor de verschillende betrokkenen (zoals vertegenwoordigers uit de wetenschappelijke wereld, de overheid, stichtingen, patiëntenorganisaties, het bedrijfsleven, de Europese instellingen, de besluitvormers en de media) om de organisatie van het Europees hersenonderzoek ten aanzien van het fundamenteel en het klinisch/toegepast onderzoek op nationaal en Europees niveau te bespreken;

* om verslag uit te brengen over belangrijke tendensen en initiatieven bij het Europees hersenonderzoek en de verwachtingen voor de toekomst;

* om voor de belangrijkste betrokkenen bij hersenonderzoek mogelijkheden te verkennen om intensiever samen te werken en afspraken te maken over de te volgen weg;

* om het publiek bewuster te maken van onderzoek op het gebied van de hersenen en de neurowetenschappen.

De conferentie begint op 18 september 2003 om 9:00 uur in het Centrum A. Borschette (zaal 0/A), Froissartstraat 36 in Brussel.

Voor nadere informatie over de conferentie (met inbegrip van het volledige programma) wordt u verwezen naar:

http://europa.eu.int/comm/research/conferences/2003/brain/index_en.htm l.

Voor meer informatie over de thematische prioriteit biowetenschappen, genomica en biotechnologie voor de gezondheid van het zesde kaderprogramma (KP6):

http://www.cordis.lu/lifescihealth/home.html.

De website van de European Brain Council (EBC) is te vinden op het volgende adres:

http://www.europeanbraincouncil.com/news.htm.