Gemeente Alphen-Chaam


Nieuwsberichten

29-08-2003
Ook ouderen op zorgboerderij Chaamdijk

Op zorgboerderij Chaamdijk aan de Hemelstraat in Chaam is een begin gemaakt met de verbouwing van een vroegere varkenstal tot dagverblijf. De nieuwe voorziening is speciaal bedoeld voor wat thuiszorg Breda noemt 'ouderen met lichamelijke klachten en
vergeetachtigheidsproblemen'.

In dit dagverblijf kunnen vanaf begin volgend jaar dagelijks tien mensen terecht. Het initiatief hiertoe is genomen door Thuiszorg Breda, dat speciaal voor mensen met een agrarisch verleden deze mogelijkheid wil creëren. De achterliggende gedachte is dat mensen die al hun hele leven op het land of met dieren hebben gewerkt zich in hun element zullen voelen in de boerderij.

"Het huidige aanbod dagverzorging geeft voor deze mensen niet de kwaliteit van een zinvolle dagbesteding. Een zorgboerderij is echt een uitkomst voor hen", aldus Thuiszorg.

Chaamdijk fungeert al sinds 1999 als zorgboerderij voor mensen met een verstandelijke handicap. Begeleid door een medewerkster van Amarant en het echtpaar John en Els Snoeijs, eigenaren van de boerderij, helpen dagelijks zes geestelijk gehandicapten bij de verzorging van allerlei dieren en de groententuin.

Nieuw dak

Een van de vijf varkensstallen stond al enige tijd leeg en wordt nu geschikt gemaakt als dagverblijf met alles erop en eraan. "Aan de buitenzijde verandert er vrijwel niets aan de schuur, behalve dat er een nieuw dak op komt", aldus zorgboer John Snoeijs. "Maar van binnen gaat er natuurlijk wel het een en ander gebeuren. Hoewel de bestaande deuropeningen allemaal gehandhaafd kunnen blijven. Want heel toevallig voldoen de maten daarvan tot op de centimeter aan de normen die worden gehanteerd met betrekking tot rolstoelgebruiker. Terwijl de schuur daarvoor natuurlijk niet in 1978 is gebouwd."
In het achterste gedeelte van de schuur komt een grote ruimte, waar de mensen onder meer kunnen eten, kaarten en biljarten en een aparte rustkamer voor twee personen.
In het voorste gedeelte zijn verschillende kleinere ruimten gepland, waaronder een kamer voor fysiotherapie, een keuken en een magazijn. Omdat de ouderen ook de kans krijgen mee te werken op de zorgboerderij is er ook gedacht aan een kleedruimte met bad- en douchevoorzieningen.