De Unie


Uitvaartverzorging en Crematoria: Stand van zaken

6 augustus 2003 - De CAO onderhandelingen voor de Uitvaartverzorging en Crematoria zijn in volle gang. Via deze uitgebreide informatiebrief wil ik u op de hoogte brengen van de stand van zaken. Er wordt dit jaar nog steeds over twee CAOs onderhandeld, omdat de werkgevers nog steeds geen duidelijkheid hebben gegeven over het harmoniseren van de beide CAOs.

CAO Crematoria: Principeakkoord
5 augustus jl. hebben de vakbonden met de WVNC een principeakkoord bereikt over een nieuwe CAO voor de Crematoria. De lonen zullen per 1 juli 2003 worden verhoogd met 2%. Daarnaast storten de werkgever 0,5% van de loonsom in het solidariteitsfonds voor het prépensioen. Verder zal de tekst van de CAO op een aantal punten worden aangepast. Er zal in de nieuwe CAO onder andere een bijlage over de Wet Arbeid en Zorg opgenomen worden. De tekst rond het doktersbezoek wordt duidelijker en oudere medewerkers die deeltijd werken krijgen nu ook naar rato recht op extra vrije dagen.

CAO Uitvaartverzorging: Onderhandelingen afgebroken! U leest het goed. De vakbonden hebben het CAO-overleg met de werkgevers in de uitvaartverzorging afgebroken. De werkgevers hebben namelijk een eindbod op tafel gelegd wat voor De Unie te mager is.

Het gaat om het volgende eindbod:

* loonsverhoging
Verhoging van de CAO-schalen met 2,25% en verhoging van de feitelijke lonen met 1,75%.

* Stichting kinderopvang
Vakbonden moeten akkoord gaan met opheffing van de stichting die het fonds voor de kinderopvang beheert. Gaan de bonden hiermee niet akkoord, dan willen de werkgevers het loonbod met 0,25% verlagen naar 2% voor de CAO-schalen en 1,5% voor de bovenschaligen.

* Overige
De CAO zal duidelijker worden over toepassing van de Flexwetgeving en contracten die aan oproepkrachten kunnen worden aangeboden.

In het kader van het ouderenbeleid met een werkgever geen termijnen meer stellen bij inwilligen van het verzoek om minder te mogen werken.

De medewerkers die worden betaald volgens de a-schaal zullen ook bij de onregelmatige uren (avond, week-end, s nachts) de feitelijke gewerkte uren tegen hun uurloon kunnen declareren.

De grote problemen die De Unie heeft met dit eindbod zijn het loonbod voor de feitelijke lonen en de opheffing van het fonds voor de kinderopvang.

Loonbod
De werkgevers bieden voor de feitelijke lonen een verhoging van 1,5%. Wanneer de vakbonden akkoord gaan met opheffing van de stichting kinderopvang is men bereidt de lonen met 1,75% te verhogen. Dit laatste percentage is voor De Unie nog steeds te weinig. De bovenschaligen krijgen al jaren een lagere loonsverhoging. In 2000: 0,25% minder, in 2001: 0,5% minder, in 2002: 0,4% minder en nu zou men opnieuw 0,5% minder verhoging ontvangen dan de medewerkers die volgens de schalen betaald worden.

Voorbeeld:
Een uitvaarleider b die in het jaar 2000 2.750,- bruto per maand verdiende, ontvangt nu 3.037,11. Wanneer hij echter met de normale loonsverhogingen mee was gegaan, zou hij nu 3.071,- per maand verdienen. Dit is een verschil van 33,89 bruto per maand. Op jaarbasis loopt dit verschil op tot ruim 400,- bruto.

Daarbij komt dat bijvoorbeeld bij Dela de werknemers binnen de uitvaartverzorging in het verleden meer salaris hebben ontvangen, omdat zij geen ATV-dagen kregen en hun collegas die onder de CAO verzekeringen vielen wel. Nu ontvangt men daardoor echter jaarlijks een lagere salarisverhoging, terwijl daar geen ATV-dagen tegenover staan.

Ten slotte ontvangen de medewerkers in de crematoria een loonsverhoging van 2%. Dit is hoger dan het bod van de werkgevers in de uitvaartverzorging, terwijl de lonen van de uitvaartverzorging juist naar de salarissen in bij de crematoria moeten toegroeien.

U begrijpt dat dit redenen genoeg zijn om het loonbod af te wijzen.

Stichting Kinderopvang
De Stichting Kinderopvang voor de Uitvaartverzorging is in 2002 opgericht om te regelen dat alle werkgevers 0,3% van de loonsom betalen aan het fonds. Uit dit fonds wordt de kinderopvang geregeld voor kinderen van 0 tot 4 jaar. De werkgevers willen dit fonds nu weer opheffen, omdat de kosten te hoog zouden zijn en er te weinig gebruik gemaakt wordt van kinderopvang.

De Unie wil niet akkoord gaan met het opheffen van de stichting. Wij zijn van mening dat men na 1 jaar niet goed kan beoordelen of de kosten daadwerkelijk te hoog zijn. Het gaat voor een deel om kosten van de oprichting. Daarnaast heeft De Unie voorgesteld om de regeling ook open te stellen voor naschoolse opvang van kinderen tot 12 jaar, waardoor er meer gebruik van de regeling gemaakt kan worden. Hiermee willen de werkgevers echter niet instemmen.

Goede kinderopvang is vooral voor de toekomst van de bedrijfstak van belang. De gemiddelde leeftijd van de medewerkers binnen de uitvaartverzorging ligt boven de 45 jaar. Dit betekent dat er binnen de sector behoeft is aan jonge mensen die dit werk willen doen. Om het werken binnen de uitvaartverzorging voor deze mensen aantrekkelijk te maken, is goede kinderopvangregeling erg belangrijk.

Harmonisatie
Ten slotte speelt de harmonisatie tussen de CAO Uitvaartverzorging en de CAO Crematoria nog steeds op de achtergrond mee. De werkgevers zijn al twee jaar lang in gesprek over deze harmonisatie. Dit gesprek voeren zij echter niet met de vakbonden maar met elkaar. Onderling kan men er blijkbaar al niet uitkomen. De werkgeversorganisaties hebben echter toegezegd dat ze eind 2003 duidelijkheid zullen geven.

Van de vier werkgeversorganisaties zijn er twee akkoord met het idee om te harmoniseren: de WVNC (werkgevers in de Crematoria) en de NVU. De NUVU heeft zich uitgesproken tegen dit idee en wil doorgaan met twee CAOs. De laatste werkgeversorganisatie, de VOU, heeft nog geen duidelijkheid gegeven. Zij hebben zich nog niet duidelijk tegen het idee uitgesproken, maar hebben echter ook nog geen groen licht om met de vakbonden in gesprek te komen. Wanneer dit groen licht er voor het eind van het jaar nog niet is, zal de harmonisatie helemaal van de baan zijn en zullen er twee CAOs blijven bestaan.

Hoe nu verder?
Eind september 2003 is er een nieuwe afspraak tussen de vakbonden en de werkgevers over de CAO Uitvaartverzorging. Voor die tijd zou ik van u graag uw mening horen over het eindbod van de werkgevers. Hiervoor zit er een antwoordformulier als bijlage bij deze brief. Geef uw mening, zodat De Unie met een duidelijk standpunt kan komen voor de werkgevers!

Over het eindresultaat van de CAO Crematoria ontvangt u binnenkort nog een aparte brief, met daarbij een stemformulier.

Maak uw collega lid!
Ondertussen wil ik u oproepen om uw niet-georganiseerde collegas lid te maken van De Unie.

Met vriendelijke groet,

Jos van Drogen
Bestuurder


* Intropagina Uitvaartverzorging en Crematoria

woensdag, 6 augustus 2003