Gemeente Amersfoort

Nieuw bureau schuldhulpverlening

datum: 1 juli 2003

Het college heeft ingestemd met de realisatie van een nieuw bureau schuldhulpverlening voor inwoners van Amersfoort. Dit bureau zal worden ondergebracht bij het Instituut Sociaal Raadslieden, gevestigd aan de Stadsring 51. Het nieuwe bureau gaat schuldproblemen van Amersfoorters op een nieuwe manier aanpakken: integraal en vraaggericht.

Op dit moment kunnen mensen met problematische schulden op diverse plaatsen in Amersfoort terecht. Elke organisatie heeft zijn eigen specialisme. De ene organisatie biedt vooral hulp op het gebied van schuldsanering en budgetbeheer, de ander is de aangewezen hulpverlener bij het oplossen van achterliggende psychosociale problemen, die bij schulden vaak een rol spelen. Doordat de schuldhulpverlening is versnipperd over diverse instanties wordt de cliënt niet optimaal geholpen. Er is onvoldoende afstemming en coördinatie tussen de betrokken organisaties. Veel cliënten blijken tijdens het hulpverleningstraject uit te vallen. Ze gaan ook vaak shoppen van de ene naar de andere organisatie, zonder dat hun problemen structureel worden opgelost.

Bureau Schuldhulpverlening
Het nieuwe bureau schuldhulpverlening gaat de schuldenproblematiek integraal en vraaggericht aanpakken. Daarmee wordt bedoeld dat in het hulpverleningstraject aandacht zal zijn voor alle aspecten van de schuldenproblematiek van de cliënt. Dus niet alleen aandacht voor de financiële kanten, maar ook voor de psychosociale aspecten die er vaak aan ten grondslag liggen.
Hoeveel begeleiding iemand krijgt en op welke manier is voor een groot deel afhankelijk van de vraag en behoefte van de betreffende persoon.

Het nieuwe bureau schuldhulpverlening is straks hét punt in de stad waar inwoners van Amersfoort met schuldproblemen terecht kunnen. Het bureau krijgt een centrale en coördinerende positie, waardoor shopgedrag van cliënten niet meer mogelijk is. Bij het nieuwe bureau vindt ook de centrale intake plaats en worden de gegevens centraal geregistreerd. Op deze manier worden dubbele intakes voorkomen. Verder vinden bij het bureau activiteiten plaats op het gebied van preventie, voorlichting en budgetbegeleiding. Het Algemeen Maatschappelijk Werk en de Stadsbank Midden Nederland zijn betrokken bij de schuldhulpverlening. De verwachting is dat het nieuwe bureau in januari 2004 volledig operationeel zal zijn en dat er tussen de zes- en zevenhonderd mensen per jaar zullen aankloppen.