Gemeente Dordrecht


---

Rumfordse Soep in Dordrecht

Vincent Brinkhof
Op donderdag 27 februari a.s. om 16.00 uur in kamer 1 van het Stadskantoor, Spuiboulevard 300 te Dordrecht biedt de voorzitter van de vereniging Oud-Dordrecht, dr. E. van Kammen, aan burgemeester R.J.G. Bandell het eerste exemplaar van het boek `Spijzig de armen' aan.

De vereniging Oud-Dordrecht geeft een jaarboek uit, dat telkens aan een ander onderwerp uit de geschiedenis van Dordrecht is gewijd. Het jaarboek 2002, Spijzig de armen, heeft als ondertitel: Rumfordse Soep in Dordrecht (1801-2001).

Het boek gaat over de geschiedenis van de Commissie tot uitdeeling van Rumfordsche Soep. Deze instelling hield jaarlijks een inzameling onder de financieel draagkrachtige inwoners van Dordrecht. Met het aldus verzamelde geld kon de Commissie gratis soepmaaltijden uitdelen aan werklozen, weduwen met (veel) kleine kinderen en andere personen die in behoeftige omstandigheden verkeerden, speciaal gedurende de wintermaanden en tijdens cholera-epidemieën. De maaltijdsoep werd bereid volgens de receptuur van Benjamin Thompson, Graaf van Rumford (1753-1814), vandaar de naam Rumfordse Soep.

Vergeleken met de tegenwoordige situatie met haar sociale voorzieningen van onder andere de Bijstandswet, bood de overheid destijds bitter weinig hulp aan haar arme stadgenoten, die derhalve voor een belangrijk deel afhankelijk waren van het particuliere initiatief. De gegoede burgerij zag het toen als een opdracht haar medeburgers te steunen. In 1931 werden de uitdelingen gestaakt aangezien op dat moment de behoefte aan gratis voedselverstrekkingen sterk was afgenomen. Bovendien werd de bijdrage van de donateurs jaarlijks geringer, zodat het (financiële) draagvlak voor de uitdelingen eveneens afnam.

In het boek wordt zowel de unieke geschiedenis van het bovengenoemde particuliere initiatief beschreven als de geschiedenis van andere voedseluitdelingen in Dordrecht, onder andere tijdens de beide Wereldoorlogen.

Het boek is ingenaaid, heeft een full colouromslag en omvat 204 pagina's. Het is rijk geïllustreerd (voor een deel in kleur). Een naamregister van personen completeert dit boek, dat zowel voor geïnteresseerden in de geschiedenis van Dordrecht van belang is, als voor degenen die belangstelling hebben voor sociale geschiedenis en armenzorg, aangezien de geschiedschrijving in een breed kader is gevat.

Leden van de vereniging Oud-Dordrecht ontvangen het jaarboek gratis. Bij de boekhandelaren in het Drechtstedengebied is het boek voor 13,50 Euro verkrijgbaar.