(Persbericht)
Wereldstad
Een intercultureel computerprogramma op CD - rom
Voor nieuwsgierige mensen vanaf 10 jaar
In een wereldstad krijgen nieuwsgierige mensen vanaf 10 jaar spannende opdrachten te vervullen. Ze gaan op zoek naar de winkel waar je de wereld kunt kopen, naar het vluchtelingenkind dat koningin werd en naar de grootste schat van de wereld.
Maar dat gaat zomaar niet. De stad ligt vol blokkades die opgeruimd moeten worden. Er moeten raadselachtige vragen worden beantwoord. Het spel is een oefening in genuanceerd denken. Het is spannend, leuk om te doen voor jong en oud. Want de wereld ligt bij je om de hoek. De wereld woont in je straat, zit in je keuken en in je koelkast. Met dit spel hoef je de wijde wereld niet in: de wereld zit in jou!
De CD-rom bevat drie verschillende spelen met 180 spannende en raadselachtige opdrachten met honderden foto's. Om alleen te spelen of samen met een ander. Thuis, op school, op de club, waar je maar wilt.
Het spel 'Wereldstad', inclusief een korte handleiding voor gebruik in
het onderwijs en in het jeugdwerk, is gemaakt door Rob Elsas, Jan Durk
Tuinier en Geu Visser.
Het spel kost fl.30,-/ ¤ 13,50 (excl. verzendkosten) en is te bestellen
bij de Stichting Vredeseducatie, Biltsestraatweg 160 3573 PS Utrecht.
Tel: 030 - 2723500 of via internetcatalogus: www.vredeseducatie.nl
(Achtergrondinformatie)
De Wereld is een dorp
Educatieve software oefening in genuanceerd denken
Wereldstad kent 180 interessante, leuke en verrassende beweringen over
de wereldwijde, multiculturele samenleving. De vragen gaan over de
thema's: waar - niet waar, feit - mening, vooroordeel - geen
vooroordeel. Het spel kan gespeeld worden door nieuwsgierige mensen
vanaf 10 jaar. Wereldstad is zelfcorrigerend en kan meer keer worden
gespeeld. De speelduur is minimaal 15 minuten.
Werkwijze
De speler bevindt zich op een plattegrond van een stad. Voor de start
van het spel kiezen de spelers uit drie mysterieuze zoekopdrachten.
- Ga op zoek naar de winkel waar je de wereld kunt kopen.
- Ga op zoek naar het vluchtelingenkind dat koningin werd.
- Ga op zoek naar de grootste schat van de wereld.
De antwoorden zijn verborgen in de stad. Om het antwoord te vinden, zijn
twee sleutels nodig die door het beantwoorden van vragen verkregen
worden. Wanneer een vraag onjuist beantwoord is, wordt de straat
afgesloten. Dat betekent een omweg maken en goed opletten.
De wereld is een dorp...
Wereldstad laat de spelers ontdekken dat de wereld waarin we wonen
tegelijk dichtbij en veraf ligt. Uitdrukkingen als: "De wereld is een
dorp", "De wereld ligt om de hoek" en: "De wereld zit in je koelkast",
geven aan dat het proces van globalisering onomkeerbaar is.
Eén van de belangrijkste vaardigheden die de moderne mens zich eigen
moet maken, is het om kunnen gaan met diversiteit en de dagelijkse
informatiestromen die datzelfde kenmerk dragen. Het verwerven van
technische vaardigheden alleen, is niet voldoende. Van groot belang is
een persoonlijke houding ten opzichte van de inhoud van de informatie.
Het leren omgaan met vreemd en gewoon en het kunnen hanteren van
diversiteit speelt daarbij een belangrijke rol.
Uniek zijn
Het besef uniek en individu te zijn en tegelijkertijd wereldburger, is
een ontdekking die veel kinderen ervaren wanneer zij het spel spelen.
Daarbij hoort niet alleen het kennisnemen van de etnische of culturele
verschillen, maar ook het ervaren van engagement bij het thema gender en
vraagstukken van verdeling van macht en rijkdom in de wereld.
Doelstellingen
- De spelers leren omgaan met de begrippen waar - niet waar en ontdekken
dat kritisch lezen en waarnemen van belang zijn om tot oordeelsvorming
te komen.
- De spelers kunnen het verschil tussen een feit en een mening benoemen
en een voorbeeld geven.
- De spelers kunnen omschrijven wat een vooroordeel is en voorbeelden
van vooroordelen in hun eigen leefomgeving benoemen.
- De spelers kunnen aangeven dat het bij vooroordelen niet zozeer gaat
om goed of slecht maar om waar en niet waar.
- De spelers kunnen de begrippen vreemd en gewoon vanuit hun eigen
ervaringen en in de multiculturele context hanteren.
Introductie van het spel
Wanneer het spel in een school- of buurthuissituatie geïntroduceerd
wordt, kunnen we met de spelers proberen een definitie van het begrip
"Wereldstad" te maken. Wat is een wereldstad? Is Rotterdam een
wereldstad? En Winschoten? En Sneek, Sittard en Scheveningen? Het
antwoord kan in alle gevallen `ja' zijn. Elke stad is een wereldstad
omdat we op alle terreinen verbonden zijn met de wereld. Zelfs een dorp
heeft wereldallures. Denk aan de uitspraak: "De wereld is een dorp" of
in het Engels: "Global Village".
Bespreek deze termen en inventariseer het commentaar van de leerlingen.
Onze grondstoffen, onze taal, onze buren, de producten in onze koelkast,
internet en televisie zijn verbonden met de wereld. En denk ook aan het
fruit, bloemen, aan de vakantie, het restaurant met een vreemde
menukaart en zo'n beetje alle grondstoffen van producten die we
dagelijks gebruiken. We zijn helemaal vertrouwd met zogenaamde vreemde
producten.
Een wereldstad vraagt wereldburgers. Mensen die de weg weten in de
wereld. Mensen die de wereld in zichzelf dragen. Mensen die weten dat
gewoon en vreemd relatief zijn. Want het hangt er maar vanaf hoe je het
bekijkt. Wat vreemd is in de ogen van de één, is volstrekt gewoon in de
ogen van de ander.
Vooroordelen
In het spel gaat het ook om het begrip vooroordelen. Het gaat dan
meestal om een negatieve opvatting over een groep mensen. Je zou het ook
een oordeel kunnen noemen dat niet gebaseerd is op feiten. Een
vooroordeel is een vergissing. Het is niet waar. Vooroordelen hebben
niet zozeer betrekking op goed en slecht maar vooral op waar en niet
waar. Het gaat dus niet primair om een moreel oordeel als wel om een
beoordeling van feiten. Mogelijke afsluitende conclusies kunnen zijn.
Alle mensen hebben vooroordelen. Mensen worden niet met vooroordelen
geboren. Vooroordelen zijn aangeleerd, we kunnen ze ook weer afleren.
Colofon
Wereldstad is een project van de Stichting Vredeseducatie in Utrecht en
is bedoeld voor kinderen en jongeren vanaf groep zeven van het
basisonderwijs en de basisvorming. De minimumleeftijd is 10 jaar, een
bovengrens is er niet.
Het spel werd financieel mogelijk gemaakt door de Nationale Commissie
voor Internationale Samenwerking en Duurzame Ontwikkeling (NCDO), de
Stichting Kinderpostzegels Nederland en het Nationaal Jeugdfonds Jantje
Beton.
Concept en samenstelling
Jan Durk Tuinier, Geu Visser en Rob Elsas
Spreekteksten
Jelle Boonstra
Digitale verwerking
Elsas producties, Nieuwegein
Kosten en bestelwijze
Het spel kost fl.30,-/ ¤ 13,50 (excl. verzendkosten) en is te bestellen
bij:
Stichting Vredeseducatie
Biltsestraatweg 160
3573 PS Utrecht
Tel: 030 - 2723500
E-mail: vrede@xs4all.nl
of via internetcatalogus: www.vredeseducatie.nl